Zgodnie z tym co Google sugerowało od dłuższego czasu, już wkrótce posiadanie wersji mobilnej strony internetowej będzie brane jako czynnik rankingowy w wynikach wyszukiwania.
W połowie listopada 2014 roku, można było zauważyć testy różnych oznaczeń w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, stron, które są mobilne. Wersja ostateczna pojawiła się w połowie grudnia i w polskiej wersji językowej brzmi „Na komórki„.
Podczas wyszukiwania treści na urządzeniach mobilnych użytkownicy powinni otrzymywać jak najbardziej trafne i aktualne wyniki – niezależnie od tego, czy potrzebne informacje znajdują się na stronach w wersji mobilnej czy w aplikacjach.
Ponieważ użytkownicy coraz częściej korzystają z internetu na urządzeniach mobilnych, algorytm wyszukiwarki Google został dostosowany do tych nowych wzorców. Wcześniej zaktualizowali algorytm pod kątem poprawnej konfiguracji witryn i możliwości wyświetlania ich na smartfonach. Ułatwili znajdowanie witryn zoptymalizowanych pod kątem komórek oraz wprowadziliśmy indeksowanie aplikacji aby uwidocznić ich wartościową treść.
Wkrótce zostaną wprowadzone dwie istotne zmiany, które mają na celu pomoc użytkownikom w odnajdywaniu treści dostosowanych do komórek.
1. Więcej witryn mobilnych w wynikach wyszukiwania
Od 21 kwietnia optymalizacja mobilna będzie coraz istotniejszym wyznacznikiem pozycji w wynikach wyszukiwania. Zmiana ta będzie widoczna w wyszukiwaniach mobilnych we wszystkich językach, na całym świecie i znacząco wpłynie na wyniki wyszukiwania w Google. W rezultacie użytkownicy będą częściej uzyskiwać wyniki o wysokiej jakości:
- trafne z punktu widzenia zapytań,
- optymalne dla danego urządzenia.
Każdy webmaster może się przygotować do tej zmiany. Te narzędzia pozwolą sprawdzić strony internetowe z perspektywy Googlebot’a:
- Aby przetestować kilka stron, skorzystaj z testu zgodności z urządzeniami przenośnymi.
- Jeśli strona jest podłączona do Narzędzi dla webmasterów, w raporcie na temat jej obsługi na urządzeniach mobilnych, znajduje się kompletną listę związanych z tym niedostatków.
2. Więcej treści pochodzących z aplikacji w wynikach wyszukiwania
Od teraz informacje z aplikacji będą też ważnym czynnikiem decydującym o pozycji w rankingu wyszukiwania dla zalogowanych użytkowników, którzy mają te aplikacje zainstalowane.
Oznacza to również, że treści pochodzące z aplikacji będą lepiej widoczne w wyszukiwarce. Aby dowiedzieć się jak wdrożyć indeksowanie aplikacji, które pozwoli nam na uwidocznienie tych informacji w wynikach wyszukiwania, sprawdź ten poradnik na stronie Google Developers.
Źródło: http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2015/02/finding-more-mobile-friendly-search.html
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.
Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.
Artur Strzelecki
Ostatnie wpisy Artur Strzelecki (zobacz wszystkie)
- Festiwal SEO 2025 Katowice - 28 marca 2025
- AI Overviews już w Polsce i Europie: Rewolucja w Wyszukiwaniu Google? - 26 marca 2025
- Czy wiadomości mają znaczenie dla Google? Wnioski z eksperymentu EU 2025 - 25 marca 2025