Uchwała KRN zabrania sztucznego pozycjonowania witryny notariusza

Godło Rzeczypospolitej Polskiej

Właśnie skończyła się samowola notariuszy i kancelarii notarialnych w pozycjonowaniu stron. To co było nieuregulowane przez struktury zarządzające notariatem w Polsce odchodzi do przeszłości. Krajowa Rada Notarialna wprowadziła uchwałę w dniu 5 lipca 2013, która zabrania pozycjonowania się notariuszom z wykorzystaniem linków. Już wcześniej były wyraźne obostrzenia jeśli chodzi o prowadzenie samych stron internetowych przez notariuszy, jednak teraz każdy notariusz będzie mógł wykonać tylko to, co zostało wyraźnie przez Krajową Radę Notarialną dopuszczone.

—> Zapoznaj się z poradnikiem Jak pozycjonować i optymalizować stronę internetową notariusza <—

Jak dobrze wiadomo, takie zawody jak notariusz, adwokat czy radca prawny, to zawody do których istnieje pewne zaufanie społeczne. Dlatego osobom w tych zawodach nie wolno się reklamować, ponieważ ujmowałoby to powagi prowadzonej kancelarii. Jakkolwiek wiele form reklamy było dobrze opisanych i precyzyjnie zabronionych, to w przypadku pozycjonowania i linków sponsorowanych już tak nie było.


Black Friday 2024 - wyprzedaż programów SEO
Black Friday 2024 - wyprzedaż programów SEO


Jak może wyglądać witryna internetowa notariusza?

Wygląd strony reguluje Uchwała Nr VI/14/2008 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie określenia zakresu i formy zakładania i prowadzenia stron internetowych dla kancelarii notarialnych (tekst jednolity). W uchwale czytamy w pierwszych trzech paragrafach o tym, że wolno:

§1

Notariusz może założyć i prowadzić dla swojej kancelarii notarialnej jedną witrynę internetową. Jeżeli kancelaria prowadzona w formie spółki nie posiada własnej witryny internetowej, swoje indywidualne witryny internetowe może prowadzić każdy z notariuszy-wspólników osobno. Za witrynę internetową notariusza kancelarii notarialnej uważa się każdą stronę www, która powstała w wyniku bezpośredniego lub pośredniego działania notariusza, jego wspólnika lub jego kancelarii. Pozostałe strony www, z pominięciem stron prowadzonych przez KRN oraz izby notarialne, są publicznymi stronami www.

§2

Witryna internetowa notariusza/kancelarii notarialnej może zawierać wyłącznie informacje potrzebne osobom zainteresowanym przy dokonywaniu czynności notarialnych, a treść, kształt graficzny i kolorystyka strony internetowej nie mogą naruszać powagi lub godności zawodu notariusza.

Na stronie internetowej kancelarii notarialnej mogą być zamieszczone:

  • imię (imiona) i nazwisko notariusza, jego tytuł naukowy i znajomość języków obcych oraz data powołania na notariusza,
  • adres kancelarii i numery rachunków bankowych kancelarii,
  • numery telefonów i faksu,
  • godziny urzędowania kancelarii,
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej,
  • logo notariatu polskiego
  • plan lub mapa dojazdu do kancelarii,
  • fotografia notariusza,
  • informacja o usytuowaniu kancelarii (piętro, winda, podjazd dla niepełnosprawnych) oraz o parkingu,
  • informacja o możliwości uzyskania w kancelarii informacji w językach obcych,
  • wykaz czynności notarialnych,
  • maksymalne stawki taksy notarialnej oraz wysokość pobieranych przez notariuszy podatków i opłat sądowych,
  • linki do stron internetowych Krajowej Rady Notarialnej oraz właściwej izby notarialnej.

§3

Publiczna strona www może zawierać wyłącznie następujące elementy:

  • imię (imiona) i nazwisko notariusza,
  • adres kancelarii,
  • numery telefonów i faksu,
  • plan lub mapę dojazdu do kancelarii,
  • link do głównej strony witryn internetowej KRN oraz izb notarialnych,
  • link do internetowej wyszukiwarki notariuszy witryny KRN lub izby notarialnej.

Czego notariuszowi szczególnie nie wolno?

Po tych trzech paragrafach wprowadzenia, pojawiają się obowiązki, zakazy i konsekwencje. W kolejnych paragrafach czytamy:

§4

Każdy notariusz zobowiązany do należytego dbania o wizerunek swój, swojej kancelarii oraz samorządu notarialnego w internecie. W szczególności  zobowiązany jest zapewnić prawdziwość informacji o sobie i swojej kancelarii zarówno w swojej witrynie www, jak i na publicznych stronach www.

§5

Niedozwolone jest sztuczne pozycjonowanie witryny internetowej notariusza lub jego kancelarii z zastosowaniem linków ze stron zewnętrznych. Zewnętrzne strony www powinny wskazywać na publiczną wyszukiwarkę notariuszy dostępną w witrynie internetowej KRN lub właściwej izby notarialnej. Naruszenie tej zasady traktowane będzie jako istotne naruszenie §4.

§6

Dostosowanie istniejących stron internetowych założonych dla kancelarii notarialnych/notariuszy oraz przegląd publicznych stron www, które zawierają informacje o kancelarii/notariuszu i dostosowanie ich do wymogów uchwały powinno nastąpić do końca 2013 roku.

Wnioski

  1. Notariusze, którzy się pozycjonowali, wszyscy wypowiadają umowy (jeśli takie były).
  2. Notariusze mają czas do końca 2013 roku doprowadzić swoje strony do wymagań Krajowej Rady Notarialnej.
  3. Wygląda na to, że będzie przegląd publicznych stron www zawierających informacje o notariuszach. Najprawdopodobniej chodzi o wszystkie katalogi i inne miejsca w sieci, gdzie jest informacja o notariuszu i jego kancelarii. Można się spodziewać zamówień na dostosowanie stron publicznych do wymaganej Uchwałą postaci. (Z miłą chęcią podejmę się takich audytów stron – pisać w tej sprawie w zakładce kontakt).
  4. Notariusze są bez szans na wszelkie formy content marketingu, m.in. takie jak ostatnio zaprezentował u siebie zgred dla zawodu adwokata czy radcy prawnego.

—> Zapoznaj się z poradnikiem Jak pozycjonować i optymalizować stronę internetową notariusza <—


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

22 komentarze do “Uchwała KRN zabrania sztucznego pozycjonowania witryny notariusza

  1. „sztuczne pozycjonowanie witryny internetowej” a jest tam gdzieś definicja sztucznego pozycjonowania?
    W ogólne jestem w szoku, że ktoś stricto zabronił „pozycjonowania” a nie np „promowania witryny w wyszukiwarkach”.
    Jak zabronili „pozycjonowania” to musieli mieć niezłe problemy z tym…

  2. Dla mnie to bez sensu. Może niech się wezmą też za lekarzy, albo inne zawody, które mają wzbudzać zaufanie opinii publicznej. Dla mnie to bardzo dziwny pomysł.

  3. No jest zakaz, ale „link do głównej strony witryn internetowej KRN oraz izb notarialnych, link do internetowej wyszukiwarki notariuszy witryny KRN lub izby notarialnej” już nie. W sumie znowu genialne rozwiązanie lub nowy model pozycjonowania. Pozycjonowanie centralnie sterowane 🙂

  4. Czy to nie jest czasem sposób na portale o bezpłatnych poradach prawnych?
    A co z linkbaitingiem? Czy spontaniczne linkowanie będzie pociągać do odpowiedzialności przed organem władzy? 😉

  5. Ale nikt nie zabrania wypowiadania się notariuszom, na stronach publicznych – które już mogą być pozycjonowane? 😉 Nikt nie zmusi chyba też strony publicznej by nakazywała publikację kilku autorom na łamach swojej strony … 😉

  6. Czy w takim razie dobrze zoptymalizowana strona notariuszy kwalifikuje się w kategorii pozycjonowania?

  7. Nie da się jednoznacznie powiązać zdobywania linków z celowym działaniem. Linki może pozyskiwać sam notariusz, ale i mało życzliwa konkurencja. Może też je zdobywać znajomy, który zrobi to za 100zł i pozostanie anonimowy. Nie oceniając czy uchwała jest dobra czy zła, w praktyce jej postanowienia będą bardzo kłopotliwe w egzekwowaniu.

  8. Kłopotliwe w egzekucji prawo, bo weryfikacji będzie podlegać zawarta bądź nie umowa pozycjonowania. Jeśli „kontroli” będą podlegać jednak linki, to jeden blast narobi roboty armii ludzi. Co z linkami tworzonymi przez automaty? Link z Alexy? I kto pierwszy znajdzie sposób na obejście zakazu? 😉

  9. Ale nie zabrania optymalizacji strony 🙂 Natomiast bez definicji pozycjonowania to sobie mogą skoczyć … wystarczy popatrzeć ile się tego „pozycjonuje”.

    U Mnie nie ma content marketingu – jest optymalizacja ONSITE – budowanie bloga to nie jest pozycjonowanie – już nie popadajmy w paranoje bo nie będzie można mieć lada moment własnej strony http://WWW...

  10. Co za bzdura, niezła komuna panuje w tym notariacie (zresztą jak we wszystkich samorządach prawniczych). Ciekaw jestem jaka jest przyczyna takich regulacji? Bo frazesy o dbałości o powagę zawodu to doprawdy gadka dla frajerów i lemingów – tu liczy się tylko kasa i by wszystko „zostało w rodzinie”. Jako prawnik (doktorant) a jednocześnie osoba od dawna interesująca się SEO poważnie powątpiewam w możliwość karania notariuszy, którzy się do uchwały nie zastosują. Jaki wpływ ma taki biedaczyna na to kto do niego (rzecz jasna dobrowolnie i nieodpłatnie) linkuje? Co za farsa 😛

  11. „Notariusze są bez szans na wszelkie formy content marketingu”

    Zastanawiam się, czy aby na pewno. Nikt im nie zabronił przecież na własny prywatny [ 😉 ] użytek pisać pasjonackiego bloga o niuansach prawa. Takie prawo raczej byłoby już absurdem 😉

  12. Poszukajmy plusów tego rozwiązania. Usługa notarialna z zasady jest taka sama u każdego z notariuszy. Trudno tu o konkurencje pod względem jakości wykonywanych usług (chyba że poczęstują dobrą kawą w trakcie załatwiania sprawy;) ). Jednie mogą oni konkurować ceną. Do tej pory mieli prawo konkurować w wyszukiwarce i wizerunkowo. Oczywiście wiązało się to z kosztami więc i ostatecznie z wyższą ceną. Teraz Kowalski jako pierwszy wynik wyszukiwania będzie miał izbę notarialną z wyszukiwarką notariuszy. Tam są wszyscy równi i obecność nie generuje żadnych kosztów. Konkludując… może zaczną konkurować ceną?

  13. Wszelkie tego typu nakazy/zakazy są dziwne dla nas. Może organ sprawczy widzi to inaczej, trzeba by było zapytać 🙂
    Zachęta do linkowania KRN-u ma być metodą na pozyskiwanie „naturalnych” linków?

  14. Artur,
    Czy sledziles temat po Nowym Roku? Jak na moj gust w dalszym ciagu widze pelna reklam notariuszy, jesli nie bezposrednio w google to na takich stronach jak panoramafirm czy pkt. Co o tym sadzisz? Oferowales usluge audytu Krajowej Radzie Notarialnej?

  15. Część notariuszy wycofała się z pozycjonowania stron. Są tacy, którzy nie przejmują się specjalnie tymi regulacjami. Nowi notariusze są bardziej na świeczniku i chcą mieć strony zgodne z wytycznymi.

  16. >Niedozwolone jest sztuczne pozycjonowanie witryny internetowej notariusza lub jego kancelarii z zastosowaniem linków ze stron zewnętrznych.
    To w takim razie zrobić bloga w subdomenie albo w podobnie brzmiącej domenie i tam nie linkować strony notariusza, tylko podać do niego dane kontaktowe. A linkować stronę z poradami można już linkować z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *