Trzęsienie ziemi w SERPach – porównanie 5 monitorów zmian pozycji

Algoroo

Doczekaliśmy się polskiego odpowiednika takich narzędzi jak MozCast, SERPmetrics Flux, SERPs Volatility i Algoroo. Mowa SERP Quake. Po nazwie nie widać aby było polskie, ale w całości bazuje na polskich słowach kluczowych. Zasada działania takiego narzędzia jest prosta. Porównywane są ze sobą wyniki w TOP10 (opcja w SERPmetrics to nawet 100), a zmiana zaobserwowana pomiędzy tymi dniami jest prezentowana na wykresie w postaci słupkowej lub liniowej. Polskie narzędzie pokazuje tylko 20 ostatnich dni, gdzie pozostałe pokazują 30 dni, a Algoroo umożliwia jeszcze dostosowanie zakresu danych na wykresie.


Black Friday 2024 - wyprzedaż programów SEO
Black Friday 2024 - wyprzedaż programów SEO


Sprawdziłem wynik z ostatniego okresu czasu dla wszystkich narzędzi, ze szczególnym uwzględnieniem, dnia kiedy pojawił się Pingwin 2.1. Tylko 2 narzędzia na swojej skali pokazują, że była to najważniejsza zmiana w badanym okresie. W przypadku SERPs Volatility największa zmiana była dwa dni później a SERPSmetric ma ją jeden dzień później. Być może wynika to z samej metody ustalania rankingu, ale narzędzia zgodnie pokazują dużą zmianę w tym okresie. Zdaniem MozCast największa zmiana była we wrześniu.

SERP Quake

SERP QuakeSam SERP Quake pokazuje, że jeszcze większa zmiana niż 5 października miała miejsce 25 października. Tutaj należałoby się chwilę zastanowić, czy 10 000 słów kluczowych jakie służy za podstawę do wyliczenia tego rankingu jest wystarczające. Wygląda na to, że ta próbka nie jest reprezentacyjna dla polskiego indeksu Google, ponieważ dwa dni temu nie było ani płaczu, ani lamentu nad spadkami w Google.

Algoroo

AlgorooWyniki pokazywane przez Algoroo są bardzo zbliżone, zarówno dla Pingiwna 2.1 jak i przedwczoraj pokazują duże zmiany.

SERPmetrics

SERPmetricsPodobnie zachowuje się SERPmetrics Flux na którym widać te same zmiany.

SERPs Volatility

SERPs VolatilityNiestety SERPs Volatility nie reprezentuje w żaden sposób zmian, które pokazują powyższe narzędzia.

MozCast

MozCastMozCast pokazuje podobne trendy jak pierwsze trzy wykresy, ale trzeba pokreślić, że największą zmianą obserwowaną przez niego jest trzęsienie w wrześniu.

Niemniej jednak, osobiście uważam, że Performance Media udostępnił bardzo ciekawą metrykę dla polskiego rynku. Można ją zainstalować jako widget. Przydałaby się jego pewna konfiguracja, bowiem u mnie po wrzuceniu go w sidebar, niestety pole z legendą jest tylko w połowie widoczne. Pewnie to wina CSS, ale brak czasu na szukanie dokładnej przyczyny.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

6 komentarzy do “Trzęsienie ziemi w SERPach – porównanie 5 monitorów zmian pozycji

  1. Delikatnie się nie zgodzę z datą 25 października. Kilka słów kluczowych wyleciało poza pierwszą setkę. Nowo dodane wpisy na blogu także nie zaindeksowały się jak dotychczas co najmniej na drugiej stronie. Możliwe, że to duży przypadek jednak zmiana była dla mnie odczuwalna.

  2. Zgadza się. Jednak nie zauważyłem u nas zmian w serpach organicznych, a jedynie w mapach. Na wielu frazach zostały usunięte lub dodane mapy.

  3. Również nie zgodzę się z tym, że 25 nie oberwało się stronom. Może nie ma tak spektakularnych zmian jak 5, ale wiele pozycjonowanych przeze mnie fraz poszybowało w górę lub w dół. Zaobserwowałem zależność, że szczególnie wypadają te frazy, pod które strona jest słabo zoptymalizowana (mało w treści i meta tagach, brak w nagłówkach). Przypuszczam, że anchory powiązane ze słowami kluczowymi mają coraz mniejsze znaczenie.

  4. Należy pamiętać, że każde z tych narzędzi wykorzystuje trochę inną metodologię pomiarową i inny wzór/algorytm wyliczania dziennej metryki. Sam też pracuję nad podobnym narzędziem, ale o tym na razie za wcześnie aby pisać. W każdym razie również wykryłem większe ruchy dnia 25.10 choć nie takie jak 5.10 co widać na screenie http://www.rabinek.pl/public/fm.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *