Transgraniczny handel elektroniczny coraz bardziej rozwija się w ostatnich latach. Zakupy towarów z zagranicy stają się coraz łatwiejsze dzięki globalnym dostawom, popularnym metodom płatności i zmniejszaniu barier językowych. Sieć dystrybucji treści (Content Delivery Network) jest rozwiązaniem technicznym, którego wdrożenie w transgranicznym handlu elektronicznym może poprawić wydajność sklepu i jego postrzeganie przez konsumentów.
W niniejszym opracowaniu przedstawiam analizę czterech grup transgranicznych sklepów internetowych, zawierającą łącznie 57 sklepów internetowych. Każda grupa sklepów internetowych działają na wielu rynkach europejskich z różnymi ustawieniami systemu nazw domen (Domain Name System). Dwie grupy wykorzystują CDN Cloudflare i jego serwery DNS. Pozostałe dwie grupy korzystają z ustawień krajowego serwera DNS bez CDN.
Wyniki pokazują, że czas wyszukiwania DNS znacznie się zmniejsza dla użytkowników transgranicznych, gdy sklepy internetowe używają CDN. Poprawia to szybkość ładowania strony internetowej. Wzrost szybkości odnajdywania nazw domen wynosi średnio od 40 ms do 5 ms. Jednak nie zaobserwowano znaczącej poprawy dla użytkowników łączących się z tego samego kraju.
Spis treści
I. Wprowadzenie
II. Grupy sklepów transgranicznych
III. Procedura testowania
IV. Otrzymane wyniki
IV. A Pierwszy test
IV. B Drugi test
IV. C Trzeci test
V. Podsumowanie
VI. Dodatek
I. Wprowadzenie
Transgraniczny handel elektroniczny jest rodzajem handlu między detalistami a klientami, w którym detaliści sprzedają towary przez Internet za pośrednictwem sklepu internetowego. Ponieważ sklepy internetowe i klienci pochodzą z dwóch różnych krajów, zamówienia muszą być wysyłane z jednego kraju do drugiego, przekraczając tym samym granicę.
Jednym z kluczowych czynników w handlu elektronicznym wpływających na wskaźnik konwersji w sklepie internetowym jest szybkość działania sklepu internetowego. Gdy czas reakcji wydłuża się, ma to negatywny wpływ na współczynnik konwersji. Krótszy czas reakcji i ogólnie większe szybkość działania strony pozytywnie wpływają na współczynnik konwersji.
Problem czasu ładowania strony internetowej jest złożony. Nie istnieje jeden czynnik, który decyduje o tym, jak szybko strona się ładuje. Czas ładowania strony zależy od trzech głównych obszarów. Pierwszy, serwer przygotowuje dane, które będą wysyłane do osoby odwiedzającej stronę. Drugi, odbywa się transmisja/pobieranie danych pomiędzy serwerem a użytkownikiem online. Trzeci, oprogramowanie używane do renderowania przychodzących danych, zwykle przeglądarka internetowa, potrzebuje czasu na renderowanie całej strony i pokazanie jej odwiedzającemu. Każdy obszar może zostać zoptymalizowany na swój własny sposób.
Po pierwsze na czas reakcji serwera wpływa Time-to-First-Byte (TTFB) (czas do pierwszego bajtu), sieci dystrybucji treści, disk cache, keep alive, HTTP/2, akceleracja kodu, varnish/caching, strony AMP, itd. Po drugie, na czas pobierania (transmisji) ma wpływ wielkość plików graficznych, właściwy typ plików graficznych, (np. używanie JPG do zdjęć zamiast PNG), minifikacja dokumentów tekstowych, takich jak skrypty JavaScript, pliki CSS i HTML, kompresja HTTP, data wygaśnięcia nagłówka, CSS sprites, skalowanie obrazu dla ekranów mobilnych, domena bez plików cookie, itp. Po trzecie, na czas renderowania ma wpływ właściwa kolejność wczytywania plików CSS i skryptów JS, połączenia równoległe, optymalizacja HTML, lazy load, DNS prefetch, prerender i prefetch plików i adresów URL, optymalizacja CSS, optymalizacja JS, itp.
Transgraniczny handel elektroniczny istnieje głównie na dużych odległościach, przynajmniej z jednego kraju do drugiego. Dane, które muszą być przesyłane z serwera do odwiedzającego sklep internetowy, muszą być przesyłane na duże odległości. Ma to negatywny wpływ na czas ładowania strony internetowej. Im dalsza jest odległość pomiędzy sklepem internetowym a jego klientem, tym dłuższy jest czas ładowania strony internetowej.
Zazwyczaj serwer sklepu internetowego znajduje się w tym samym kraju, w którym mieszka większość klientów online tego sklepu. Transgraniczny handel elektroniczny zwiększa odległości między serwerami danych a klientami, dlatego znajdują się one dalej niż dotychczas. Czas ładowania jest wolniejszy w porównaniu z czasem ładowania sklepu internetowego znajdującego się bliżej klienta.
Zatem zastanówmy się: Jakie są sposoby na zmniejszenie czasu ładowania stron internetowych w transgranicznym handlu elektronicznym?
Odpowiadając krótko: wykorzystując sieci dystrybucji treści – czynnik wpływający na czas reakcji serwera i czas odnalezienia DNS – może zmniejszyć czas ładowania strony w transgranicznym handlu elektronicznym.
Odpowiadając na przykładzie, zapraszam do lektury!
II. Grupy sklepów transgranicznych
Do testów wybrałem cztery grupy transgranicznych sklepów internetowych. Każda grupa jest własnością jednej firmy. Pierwsza rupa 8 sklepów internetowych należących do polskiej firmy Babyaisle, która sprzedaje towary dla niemowląt i dzieci. Szczegółowe informacje o krajach i językach tego zestawu znajdują się w tabeli 1.
Druga grupa to16 sklepów internetowych należących do polskiej firmy Eobuwie, która sprzedaje buty, akcesoria i torebki. Szczegółowe informacje na temat krajów i języków w tym zestawie znajdują się w tabeli 2.
Trzecia grupa to18 sklepów internetowych należących do polskiej firmy Oponeo, która sprzedaje opony. Szczegółowe informacje o krajach i językach tego zestawu znajdują się w tabeli 3.
Czwarta grupa to 15 sklepów internetowych należących do niemieckiej firmy Babymarkt, która sprzedaje towary dla niemowląt i dzieci. Szczegółowe informacje na temat krajów i języków w tej grupie znajdują się w tabeli 4.
Zazwyczaj, po uruchomieniu sklepu internetowego na rynek krajowy, właściciel postanawia stworzyć ofertę dla klientów zagranicznych, uruchamiając ten sam sklep w innej wersji językowej i krajowej.
Istnieją dwa różne podejścia do wprowadzenia nowej wersji językowe. Nowa wersja językowa może być uruchomiona w podkatalogu głównej nazwy domeny. Zazwyczaj obserwuje się to w przypadku znanych światowych marek, które posiadają nazwy domenowe „.com”, a wersja sklepu internetowego jest zlokalizowana w podkatalogu. Drugie podejście, stosowane w tych przypadkach, polega na uruchomieniu każdego nowego języka w osobnej domenie najwyższego poziomu.
Właściciele sklepów uruchomili pierwszą wersję swojego sklepu internetowego, a potem zlokalizowali ją dla różnych krajów. W każdej grupie, silnik e-commerce, silnik backendowy i baza danych są takie same dla każdej wersji językowej. Jednakże, backend emuluje różne języki i zlokalizowane wersje krajowe. Lokalizacja oznacza przeliczanie walut, wykrywanie adresów IP dla dostawy oraz różne zestawy recenzji i opinii wystawianych przez konsumentów z każdego docelowego kraju.
Te cztery grupy sklepów internetowych mają obecnie różne konfiguracje pod względem wykorzystania sieci CDN. Każda konfiguracja jest pokazana w tabelach od 1 do 4.
III. Procedura testowania
Trzy narzędzia będą używane do pomiaru czasu wyszukiwania DNS, czasu połączenia i czasu do pierwszego bajtu w różnych grupach. Pomiar czasu wyszukiwania DNS to czas poświęcony na odnalezienie nazwy DNS tłumaczonej na adres IP. Zazwyczaj jest on mierzony jako czas połączenia z serwera DNS znajdującego się w pobliżu użytkownika. Pomiar czasu połączenia jest to czas potrzebny do nawiązania połączenia od klienta do serwera WWW. Czas do pierwszego bajtu to pomiar czasu od momentu wysłania żądania przez klienta (polecenie GET) do momentu, gdy zobaczy on pierwszy bajt z powrotem z serwera. Jest to pojedyncza podróż danych w obie strony przez Internet.
Pierwszym narzędziem jest DNSPerf [https://www.dnsperf.com/], który jest narzędziem do analizy i porównania wydajności DNS. Narzędzie to pokaże wyniki pomiaru czasu wyszukiwania DNS dla różnych wersji sklepu internetowego. DNSy będą wyszukiwane z różnych lokalizacji geograficznych.
Drugim narzędziem jest skrypt napisany dla systemów uniksowych za pomocą polecenia dig. Skrypt został zaprogramowany tak, aby jednocześnie testował szybkość działania klienta końcowego przy odnajdywaniu nazw DNS.
Trzecim narzędziem jest polecenie curl wykonywane w ramach usługi terminalowej unix/macos. Polecenie jest skonfigurowane do pomiaru czasu wyszukiwania, czasu połączenia i czasu do pierwszego bajtu. Ważną wartością, na którą należy zwrócić uwagę, jest czas do pierwszego bajtu, który informuje, ile czasu zajęło wysłanie zawartości do przeglądarki, aby rozpocząć przetwarzanie strony. Ten test zostanie powtórzony dla każdego sklepu internetowego z jednej lokalizacji geograficznej – mojej.
Tabela 1. Zlokalizowane wersje sklepów internetowych Babyaisle
Nazwa domeny | Kraj docelowy | Język | CDN |
---|---|---|---|
babyland.pl | Polska | Polski | CloudFlare |
babyaisle.de | Niemcy | Niemiecki | CloudFlare |
babyaisle.dk | Dania | Duński | CloudFlare |
babyaisle.eu | Inne kraje UE | Angielski | CloudFlare |
babyaisle.fr | Francja | Francuski | CloudFlare |
babyaisle.es | Hiszpania | Hiszpański | brak |
babyaisle.it | Włochy | Włoski | brak |
babyaisle.cz | Czechy | Czeski | brak |
W tabeli 1 znajduje się podsumowanie bieżącej konfiguracji dla każdej zlokalizowanej wersji w pierwszej grupie. Z zestawu ośmiu nazw domen, pięć (.pl, .de, .dk, . eu, i . fr) korzysta z CDN z CloudFlare [https://www.cloudflare.com/]. Obecnie CloudFlare jest obsługiwany przez ponad 13 milionów nazw domen i ma 165 lokalizacji w centrach danych. Trzy nazwy domen nie korzystają z CDN. Są one hostowane w Oktawave, polskiej usłudze chmury obliczeniowej.
Aby korzystać z CDN od CloudFlare, nazwa domeny musi być ustawiona dla ich nazw DNS. Podczas konfiguracji usługi, CloudFlare pokazuje, do którego DNS ma być ona ustawiona. CloudFlare (CF) jest dobrze rozpoznawalną usługą CDN, DNS, ochrony i zabezpieczenia DDoS. Przełączenie nazwy domeny na CF pozwala na pomiar zmian w szybkości odnajdywania DNS oraz czasu ładowania strony internetowej.
Tabela 2. Zlokalizowane wersje sklepów internetowych Eobuwie
Nazwa domeny | Kraj docelowy | Język | CDN |
---|---|---|---|
eobuwie.com.pl | Polska | Polski | CloudFlare |
eschuhe.de | Niemcy | Niemiecki | CloudFlare |
eobuv.com.ua | Ukraina | Ukrainiec | CloudFlare |
efootwear.eu | Inne kraje UE | Angielski | CloudFlare |
chaussures.fr | Francja | Francuski | CloudFlare |
zapatos.es | Hiszpania | Hiszpański | CloudFlare |
eskarpa.it | Włochy | Włoski | CloudFlare |
eobuv.cz | Czechy | Czeski | CloudFlare |
ecipo.hu | Węgry | Węgierski | CloudFlare |
eobuv.com | Rosja | Rosyjski | CloudFlare |
eobuv.sk | Słowacja | Słowacki | CloudFlare |
eavalyne.lt | Litwa | Litewski | CloudFlare |
epantofi.ro | Rumunia | Rumuński | CloudFlare |
eskor.se | Szwecja | Szwedzki | CloudFlare |
epapoutsia.gr | Grecja | Grecki | CloudFlare |
obuvki.bg | Bułgarski | Bułgarski | CloudFlare |
W tabeli 2 przedstawiono podsumowanie bieżącej konfiguracji dla każdej zlokalizowanej wersji w drugiej grupie. W tym zestawie wszystkie 16 sklepów internetowych właściciela Eobuwie korzysta z CDN z CloudFlare.
Tabela 3. Zlokalizowane wersje sklepów internetowych Oponeo
Nazwa domeny | Kraj docelowy | Język | CDN |
---|---|---|---|
oponeo.pl | Polska | Polski | brak |
oponeo.de | Niemcy | Niemiecki | brak |
oponeo.sk | Słowacja | Słowacki | brak |
oponeo.co.uk | Wielka Brytania | Angielski | brak |
oponeo.fr | Francja | Francuski | brak |
oponeo.es | Hiszpania | Hiszpański | brak |
oponeo.it | Włochy | Włoski | brak |
oponeo.cz | Czechy | Czeski | brak |
oponeo.hu | Węgry | Węgierski | brak |
oponeo.ch | Szwajcaria | Niemiecki | brak |
oponeo.com | USA | Angielski | brak |
oponeo.ie | Irlandia | Irlandzki | brak |
oponeo.nl | Holandia | Holenderski | brak |
oponeo.at | Austria | Niemiecki | brak |
oponeo.com.tr | Turcja | Turecki | brak |
pneus-oponeo.ch | Szwajcaria | Francuski | brak |
pneus-oponeo.be | Belgia | Francuski | brak |
banden-oponeo.be | Belgia | Holenderski | brak |
W tabeli 3 znajduje się podsumowanie bieżącej konfiguracji dla każdej zlokalizowanej wersji w trzeciej grupie. W tym zestawie wszystkie 18 sklepów internetowych właściciela Oponeo korzysta z własnego DNS opartego na polskiej nazwie domeny i nie korzysta z żadnych CDN-ów. Oponeo posiada dwie wersje językowe sklepów internetowych dla Szwajcarii (niemiecka i francuska) oraz dwie wersje językowe dla Belgii (francuska i holenderska).
Tabela 4. Zlokalizowane wersje sklepów internetowych Babymarkt
Nazwa domeny | Kraj docelowy | Język | CDN |
---|---|---|---|
pinkorblue.pl | Polska | Polski | brak |
babymarkt.de | Niemcy | Niemiecki | brak |
pinkorblue.dk | Dania | Duński | brak |
baby-markt.com | Inne kraje UE | Angielski | brak |
roseoubleu.fr | Francja | Francuski | brak |
rosaoazul.es | Hiszpania | Hiszpański | brak |
pinkorblue.it | Włochy | Włoski | brak |
pinkorblue.cz | Czechy | Czeski | brak |
baby-markt.at | Austria | Niemiecki | brak |
baby-markt.ch | Szwajcaria | Niemiecki | brak |
pinkorblue.be | Belgia | Holenderski | brak |
pinkorblue.fi | Finlandia | Fiński | brak |
pinkorblue.nl | Holandia | Holenderski | brak |
pinkorblue.no | Norwegia | Norweski | brak |
pinkorblue.se | Szwecja | Szwedzki | brak |
Tabela 4 zawiera podsumowanie bieżącej konfiguracji dla każdej zlokalizowanej wersji w czwartej grupie. W tym zestawie wszystkie 15 sklepów internetowych właściciela Babymarkt korzysta z własnego DNS opartego na niemieckiej nazwie domeny i nie korzysta z żadnych CDN-ów.
IV. Otrzymane wyniki
Pierwszy test
W pierwszym teście przeprowadzonym w DNSPerf każda domena została sprawdzona z 50 różnych lokalizacji w całej Europie. Rysunek 1 przedstawia wyniki dla czasów odpowiedzi DNS dla każdej lokalizacji dla każdego sklepu internetowego w każdej grupie.

Krótkie wyniki pierwszego testu pokazują, że czas wyszukiwania DNS dla domen korzystających z CloudFlare DNS jest szybszy niż dla domen nie korzystających z niego. Szczegółowe statystyki boxplotu znajdują się w tabeli 5.
Tabela 5. Statystyki Boxplot dla czasu wyszukiwania DNS Lookup (ms)
babyland CF | babyland bez CF | babymarkt | eobuwie | oponeo | |
---|---|---|---|---|---|
Górny wąs | 18 | 60 | 118. | 19 | 76 |
3. kwartyl | 8 | 29 | 57 | 9 | 49 |
Mediana | 3 | 19 | 29 | 5 | 41 |
1. kwartyl | 1 | 6 | 17 | 2 | 31 |
Dolny wąs | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Liczba punktów danych | 249 | 147 | 744 | 850 | 886 |
Średnia | 7.39 | 20.42 | 52.78 | 6.68 | 40.91 |
Drugi test
Drugi test jest wykonywany przy użyciu okna konsoli z terminalem. Test sprawdza jak szybkie dla lokalnego klienta były DNSy. Użyłem tego skryptu do wykonania testu.
for domain in babyaisle.es babyaisle.it babyaisle.cz babyaisle.de babyaisle.dk babyaisle.fr babyaisle.eu babyland.pl; do \ custom_dns=$(dig @custom-IP ${domain} | awk '/msec/{print $4}');\ cloudflare_dns=$(dig @1.1.1.1 ${domain} | awk '/msec/{print $4}'); \ printf "${domain}\tCloudFlare DNS ${cloudflare_dns}ms\tCustom DNS ${custom_dns}ms\n";\ done
Pierwszy wiersz definiuje nazwy domen do sprawdzenia. Ten skrypt został uruchomiony cztery razy, dla każdej grupy w tym badaniu. Przedstawiona powyżej wersja jest przygotowana dla pierwszego zestawu sklepów internetowych. Druga linia sprawdza za pomocą komendy dig własny DNS. W tabeli 6 znajduje się lista lokalnych DNS dla każdego ccTLD we wszystkich czterech rupach. Lista publicznie dostępnych DNS według krajów znajduje się na stronie https://public-dns.info. Do testu został wybrany jeden DNS dla każdego ccTLD – ten, który był pierwszy na liście. Bycie pierwszym oznacza, że został on ostatnio sprawdzony i działał. Trzecia linia sprawdza DNS CloudFlare, a czwarta linia drukuje wyniki na ekranie.
Tabela 6. ccTLD custom DNS vs CloudFlare DNS z mojej lokalizacji (PL)
Lp. | ccTLD | DNS IP | Nazwa domeny | CloudFlare DNS | Własny DNS |
---|---|---|---|---|---|
1 | ES | 80.66.120.34 | babyaisle.es | 48ms | 113ms |
2 | IT | 87.241.40.194 | babyaisle.it | 46ms | 101ms |
3 | CZ | 81.30.229.149 | babyaisle.cz | 44ms | 100ms |
4 | DE | 62.8.159.193 | babyaisle.de | 46ms | 81ms |
5 | DK | 195.137.178.10 | babyaisle.dk | 46ms | 63ms |
6 | FR | 80.14.75.5 | babyaisle.fr | 44ms | 137ms |
7 | PL | 212.87.229.67 | babyland.pl | 47ms | 45ms |
8 | UA | 91.211.213.10 | eobuv.com.ua | 48ms | 133ms |
9 | LT | 86.38.173.114 | eavalyne.lt | 52ms | 86ms |
10 | RO | 195.189.150.37 | epantofi.ro | 52ms | 140ms |
11 | SE | 85.30.174.198 | eskor.se | 47ms | 142ms |
12 | GR | 195.130.67.4 | epapoutsia.gr | 48ms | 154 ms |
13 | BG | 195.234.236.34 | obuvki.bg | 55ms | 156ms |
14 | HU | 91.83.165.219 | oponeo.hu | 48ms | 151ms |
15 | CH | 62.202.3.102 | oponeo.ch | 48ms | 98ms |
16 | SK | 92.240.244.8 | oponeo.sk | 48ms | 123ms |
17 | TR | 213.128.64.149 | oponeo.com.tr | 49ms | 155ms |
18 | UK | 95.172.66.6 | oponeo.co.uk | 55ms | 118ms |
19 | IE | 86.43.81.177 | oponeo.ie | 47ms | 134ms |
20 | NL | 145.131.137.117 | pinkorblue.nl | 48ms | 151ms |
21 | AT | 188.118.227.21 | baby-markt.at | 48ms | 119ms |
22 | BE | 91.183.58.171 | pinkorblue.be | 47ms | 152 ms |
23 | FI | 83.102.69.175 | pinkorblue.fi | 49ms | 147ms |
24 | NIE | 141.0.79.138 | pinkorblue.no | 52ms | 168ms |
Celem tego testu jest stworzenie odwróconej trasy z mojego miejsca (PL) do DNS w innym kraju. Będzie on emulował to samo zachowanie, gdy gość z jednego kraju łączy się ze sklepem internetowym z innego kraju. Dodatkowo, dla porównania, skrypt sprawdza czas połączenia dla DNS CloudFlare.
Trzeci test
Trzeci test jest wykonywany przez skrypt oparty na komendzie curl. Skrypt sprawdza jak szybko pierwszy bajt jest wysyłany z serwera do użytkownika i jaki jest czas do pierwszego bajtu. Skrypt ten jest podobny do skryptu wspomnianego powyżej. Linie kodu są następujące:
for domain in $domain_list; do \ ttfb=$(curl -o /dev/null -s -w "Lookup:\t%{time_namelookup}\tConnect:\t%{time_connect}\tTTFB:\t%{time_starttransfer}\tCode:\t%{response_code}\tIP:\t%{remote_ip} \n" https://${domain});\ printf "${domain}\t ${ttfb} \n" >> list.txt;\ done
Curl używa do tego testu jednego miejsca – tego, do którego podłączony jest komputer. Zmienne mierzone poprzez curl to:
- %{time_namelookup} – pokazuje czas (w sekundach), który upłynął od początku do zakończenia odgadywania nazwy. Jest to czas wyszukiwania.
- %{time_connect} – pokazuje czas (w sekundach), jaki upłynął od początku do zakończenia połączenia TCP ze zdalnym hostem (lub proxy). Jest to czas połączenia.
- %{time_starttransfer} – pokazuje czas (w sekundach), który upłynął od początku do momentu, gdy pierwszy bajt miał zostać przeniesiony. Jest to czas do pierwszego bajtu (TTFB).
W dodatku wymienione jest wszystkie 57 domen z czterech zestawów, z czasem wyszukiwania, czasem połączenia, czasem TTFB dla każdej nazwy domeny, wraz z bieżącym adresem IP.
V. Podsumowanie
Wyniki pokazały, że proponowana metoda poprawy czasu ładowania strony internetowej pozytywnie wpływa na czas wyszukiwania DNS. Do testów przyjąłem odpowiednio 8, 16, 18 i 15 sklepów internetowych należących do czterech różnych właścicieli. Każda z domen jest sklepem internetowym przeznaczonym na konkretny rynek europejski.
Wyniki, podane przez DNSPerf, wykazały, że ustawienie DNS z CloudFlare znacznie poprawiło czas wyszukiwania DNS. Czas wyszukiwania DNS dla domen korzystających z CF był średnio 4 razy szybszy dla sklepów internetowych Babyaisle należących do pierwszej grupy, w porównaniu do pozostałych sklepów internetowych z tej grupy, nie korzystających z CF. Średni czas wyszukiwania DNS dla domen na CF wynosił 7,39 ms, podczas gdy średni czas wyszukiwania dla domen na dns.home.pl wynosił 20,32 ms.
W drugiej grupie średni czas wyszukiwania DNS dla Eobuwie, gdzie wszystkie znajdują się w CF DNS, wynosi 6,68 ms. W trzecim zestawie średni czas wyszukiwania DNS dla Oponeo, dla sklepów internetowych nie korzystających z CF lub innych CDN, wynosi 40,91 ms. W czwartym zestawie, średni czas wyszukiwania DNS dla Babymarkt, dla sklepów internetowych nie używających CF lub jakichkolwiek innych CDN, wynosi 52,78 ms.
Wyniki, podane przez skrypt wykorzystujący komendę dig, wykazały, że ustawienie DNS z CF znacznie poprawiło czas wyszukiwania DNS z punktu widzenia klienta. Czas wyszukiwania DNS dla każdej domeny, z wyjątkiem „.pl”, przy użyciu CF był średnio od 2 do 3 razy szybszy niż dla zestawu domen i ich zlokalizowanego DNS. Średni czas dla domen na CF przy użyciu dig script’u wynosił 48,4 ms, podczas gdy średni czas dla domeny i jej zlokalizowanego DNS wynosił 123,6 ms. Wyniki dla domeny „.pl” były na każdej próbie prawie identyczne – około 46 ms. Dzieje się tak, ponieważ testowana domena „.pl” znajduje się w tym samym kraju, w którym odbywały się wszystkie testy. Wyniki podane przez DNSperf i polecenie dig potwierdzają że wdrożenie e-commerce na CDN skróci czas wyszukiwania DNS na zlokalizowanych sklepach dla gości zagranicznych.
Trzeci test z użyciem polecenia curl nie daje miarodajnych wyników. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, test został przeprowadzony z jednego komputera w jednym miejscu geograficznym, jednak wyniki, nawet dla sklepów internetowych w tej samej grupie różniły się pod względem czasu wyszukiwania, czasu połączenia i czasu do pierwszego bajtu. Oczekiwano, że sklepy internetowe o tej samej konfiguracji, lokalizacji i silniku backendowym będą wykazywać podobne wyniki.
Na to mogło mieć wpływ testowanie prawdziwych, żywych stron internetowych. Obciążenie online jest różne w ciągu dnia i ma pewien wzrost i spadek w zależności od liczby rzeczywistych użytkowników online, oraz istnieje wiele innych czynników, które mają wpływ na wydajność sieci i czas obciążenia witryny. Niektóre z nich są wymienione w części wprowadzającej.
Po drugie, średnia wartość TTFB dla każdego zestawu jest inna. Dla Babyaisle jest 1484 ms, dla Eobuwie jest 407 ms, dla Oponeo jest 729 ms a dla Babymarkt jest 567 ms. Pokazuje to, że TTFB silnie zależy od konfiguracji silnika backendowego i serwera, a nie od ustawienia DNS i użycia CF. Na przykład, Babyaisle używa CF i ma najszybsze czasy wyszukiwania DNS, podczas gdy jego TTFB jest najniższy ze wszystkich czterech zestawów.
W niniejszym teście empirycznie zbadano dwa czynniki, które mogłyby poprawić czas ładowania stron internetowych w handlu transgranicznym Istnieją dwa główne wnioski. Po pierwsze, istnieją DNS-y, które mają inny czas wyszukiwania. Niższy czas wyszukiwania oznacza szybszą reakcję. CloudFlare wydaje się być najszybszą usługą DNS, która może być używana do transgranicznego e-commerce. Po drugie, czas do pierwszego bajtu jest metryką, która ma różne wyniki dla każdego sklepu internetowego. Curl pokazuje szczegółowe wyniki dla tej metryki w sekundach, ale wyniki te dowodzą, że czas do pierwszego bajtu silnie zależy od silnika e-commerce i konfiguracji serwera.
Jeśli konsument doświadcza szybszego czasu ładowania w sklepie internetowym, wpływa to pozytywnie na jego gotowość do dokonywania transakcji. Wyniki badania sugerują wykorzystanie szybszego DNS w transgranicznym handlu elektronicznym. W transgranicznym handlu elektronicznym, poza wysyłką do innego kraju, innym językiem i walutą, istnieje czynnik czasu ładowania strony internetowej, który może być brany pod uwagę przy wejściu sklepu internetowego do handlu transgranicznego.
Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, podejście to zmniejsza wykorzystanie sieci internetowej. Klient musi jedynie połączyć się z najbliższym węzłem sieciowym w celu odgadnięcia DNS. Obciążenie sieci jest mniejsze i ostatecznie ruch sieciowy jest zrównoważony.
Sklepy internetowe mają możliwość poprawy wydajności stron internetowych w szczególnych okolicznościach w przypadku transakcji transgranicznych. Można to poprawić poprzez rozpoczęcie korzystania z usługi CDN. Zazwyczaj tego typu usługa jest łatwa do uruchomienia, a jej koszty są rozsądne. Zastosowana metoda pokazuje, że to podejście sprawdza się tylko w przypadku osób odwiedzających strony internetowe z innych krajów. Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą komendy dig wykazały, że korzystanie z CDN w tym samym kraju nie wpływa znacząco na czas wyszukiwania DNS.
Oczywiście ten test ma kilka ograniczeń. Po pierwsze, badanie zostało przeprowadzone tylko w trzech branżach (artykuły dziecięce, obuwie i opony), i zebrałem dane tylko z 57 sklepów internetowych. Jednak przedmiotem badania były wszystkie sklepy internetowe należące do czterech grup (Babyaisle, Eobuwie, Oponeo i Babymarkt). Oczywiści próba ta nie może odpowiednio reprezentować całej transgranicznej branży handlu elektronicznego, ponieważ nie odzwierciedla żadnego sklepu internetowego poza UE.
Po drugie, obserwacje zostały przeprowadzone tylko w odniesieniu do trzech przedsiębiorstw z siedzibą w Polsce i jednego przedsiębiorstwa pochodzącego z Niemiec. Obserwacje te nie odzwierciedlają zatem transgranicznego handlu elektronicznego online w innych krajach europejskich.
Po trzecie, czas ładowania może się różnić w zależności od pory dnia, a także okresu w roku.
Po czwarte, chociaż każdy sklep internetowy zaobserwowano pod względem tego samego czasu wyszukiwania DNS, czasu połączenia i czasu do pierwszego bajtu, nadal istnieją pewne niewidoczne czynniki w całym sklepie internetowym, które mogą mieć wpływ na ogólną szybkość.
VI. Dodatek
Dodatek zawiera 57 domen z czterech zestawów z czasem wyszukiwania, czasem połączenia, czasem TTFB i bieżącym adresem IP.
Sklep internetowy | Czas wyszukiwania (s) | Czas połączenia (s) | TTFB (s) | IP |
---|---|---|---|---|
babyaisle.it | 0.005 | 0.053 | 1.685 | 176.119.53.127 |
babyaisle.es | 0.004 | 0.055 | 1.488 | 176.119.53.1 |
babyaisle.cz | 0.005 | 0.057 | 1.462 | 176.119.53.127 |
babyaisle.dk | 0.015 | 0.062 | 1.390 | 104.25.247.100 |
babyaisle.de | 0.013 | 0.080 | 1.542 | 104.25.138.110 |
babyland.pl | 0.128 | 0.187 | 1.508 | 104.25.180.101 |
babyaisle.fr | 0.133 | 0.192 | 1.324 | 104.27.168.56 |
babyaisle.eu | 0.137 | 0.199 | 1.474 | 104.31.83.41 |
eskor.se | 0.004 | 0.053 | 0.370 | 104.16.227.90 |
eavalyne.lt | 0.004 | 0.054 | 0.312 | 104.17.209.100 |
zapatos.es | 0.005 | 0.059 | 0.318 | 104.18.215.17 |
ecipo.hu | 0.015 | 0.065 | 0.325 | 104.16.86.10 |
eobuwie.com.pl | 0.019 | 0.076 | 0.326 | 104.17.26.2 |
epapoutsia.gr | 0.014 | 0.079 | 0.323 | 104.16.187.97 |
chaussures.fr | 0.133 | 0.181 | 0.446 | 104.17.187.60 |
epantofi.ro | 0.133 | 0.186 | 0.515 | 104.16.135.30 |
eschuhe.ch | 0.132 | 0.187 | 0.450 | 104.16.124.11 |
eobuv.com.ua | 0.132 | 0.187 | 0.445 | 104.18.212.19 |
efootwear.eu | 0.135 | 0.188 | 0.463 | 104.18.236.59 |
eobuv.sk | 0.131 | 0.188 | 0.431 | 104.18.72.16 |
eobuv.cz | 0.130 | 0.189 | 0.438 | 104.16.86.67 |
escarpe.it | 0.131 | 0.190 | 0.440 | 104.16.158.98 |
obuvki.bg | 0.141 | 0.190 | 0.453 | 104.17.44.78 |
eobuv.com | 0.134 | 0.194 | 0.461 | 104.18.69.27 |
oponeo.fr | 0.005 | 0.059 | 0.848 | 91.206.7.197 |
oponeo.cz | 0.004 | 0.061 | 0.976 | 91.206.7.194 |
oponeo.pl | 0.005 | 0.064 | 0.471 | 91.206.7.26 |
oponeo.hu | 0.005 | 0.065 | 0.770 | 91.206.7.199 |
oponeo.com | 0.005 | 0.067 | 0.364 | 91.206.7.121 |
pneus-oponeo.be | 0.005 | 0.068 | 0.765 | 91.206.7.147 |
oponeo.ie | 0.013 | 0.068 | 0.889 | 91.206.7.196 |
oponeo.ch | 0.004 | 0.068 | 0.943 | 91.206.7.19 |
oponeo.at | 0.013 | 0.070 | 0.958 | 91.206.7.231 |
oponeo.com.tr | 0.016 | 0.071 | 0.570 | 91.206.7.21 |
banden-oponeo.be | 0.005 | 0.071 | 1.036 | 91.206.7.177 |
oponeo.es | 0.013 | 0.072 | 0.629 | 91.206.7.187 |
oponeo.sk | 0.013 | 0.072 | 0.765 | 91.206.7.142 |
oponeo.de | 0.013 | 0.073 | 0.753 | 91.206.7.182 |
oponeo.co.uk | 0.014 | 0.074 | 0.443 | 91.206.7.189 |
pneus-oponeo.ch | 0.015 | 0.081 | 0.693 | 91.206.7.100 |
oponeo.nl | 0.013 | 0.084 | 0.758 | 91.206.7.198 |
oponeo.it | 0.037 | 0.094 | 0.486 | 91.206.7.188 |
pinkorblue.cz | 0.006 | 0.071 | 0.509 | 37.49.153.153 |
baby-markt.ch | 0.004 | 0.073 | 0.428 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.be | 0.005 | 0.076 | 0.455 | 37.49.153.153 |
rosaoazul.es | 0.015 | 0.082 | 0.456 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.dk | 0.015 | 0.105 | 0.412 | 37.49.153.153 |
baby-markt.at | 0.005 | 0.127 | 0.416 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.se | 0.130 | 0.197 | 0.608 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.fi | 0.130 | 0.199 | 0.592 | 37.49.153.153 |
baby-markt.com | 0.132 | 0.200 | 0.613 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.nl | 0.134 | 0.201 | 0.574 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.no | 0.130 | 0.204 | 0.658 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.it | 0.135 | 0.206 | 0.563 | 37.49.153.153 |
pinkorblue.pl | 0.134 | 0.208 | 0.540 | 37.49.153.153 |
roseoubleu.fr | 0.264 | 0.366 | 0.718 | 37.49.153.153 |
babymarkt.de | 0.522 | 0.638 | 0.955 | 37.49.153.153 |
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.
Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.
Artur Strzelecki
Ostatnie wpisy Artur Strzelecki (zobacz wszystkie)
- Festiwal SEO 2025 Katowice - 28 marca 2025
- AI Overviews już w Polsce i Europie: Rewolucja w Wyszukiwaniu Google? - 26 marca 2025
- Czy wiadomości mają znaczenie dla Google? Wnioski z eksperymentu EU 2025 - 25 marca 2025
Bardzo fajny test!
Jakie macie zdanie/doświadczenia na temat CDNa w krajowym ujęciu? Jeśli userzy to w 90% Polska?
Warto/nie warto używać CDNa w Polsce?
Bardzo ciekawe badanie, Artur.
Zastanawia mnie, czy realna korzyść w skróceniu czasu odpowiedzi DNS występuje tylko w przypadku użycia CloudFlare jako CDN („Proxied”), czy może wystarczy wystarczy użyć CF jako „DNS only”.
P.S. Gdybyś planował podobne badanie, ale globalne (nie tylko Europa), chętnie udostępnię konta linuxowe na serwerach na kilku kontynentach – na potrzeby dig/cURL.