Po długich bojach, nareszcie udało się udostępnić relacje video z warsztatów. Pliki są osadzone na przyjaznym serwerze, który pozwala wyświetlać dłuższe niż 10 minut filmy oraz pobrać plik video na własny komputer. Dzięki życzliwości Tomka, mogę też zaprezentować kilka zdjęć oraz krótkie streszczenie tych prezentacji.
Galeria zdjęć na Facebooku
Usłyszeliśmy bardzo ciepłe słowa od Pana Rektora Roberta Tomanka, który wyraził ogromne zadowolenie ze zorganizowanych i przeprowadzonych warsztatów, potem sympatyczny Łukasz zapadł wielu osobom w pamięci ze względu sporą tremę, z którą świetnie sobie poradził.
Prezentacja organizatorów
W pierwszej prezentacji Tomek Wieliczko przyrównał internet do wielkiego pasażu handlowego, który można dokładnie pomierzyć, ile osób w tym pasażu było, jak długo w nim przebywali i co dokładnie robili. Taki ruch internetowy ma kilka źródeł, przede wszystkim wyszukiwarki internetowe, jednak równorzędnie z forami, katalogami i blogami, wskazał że optymalną wartością jest 50/50. Proces pozycjonowania należy zacząć od analizy otoczenia, a konkretnie analizy szeptanej, intuicyjnej, konkurencji, własnej i sugerowanej z zewnętrznych narzędzi. Wskazał na dwie żelazne zasady budowy witryn: duża liczba podstron i duża ilość treści na tych podstronach.
Następnie przeszedł do porównania wyników zapytania site dwóch witryn, pokazał różnicę między indeksowaniem tekstu a indeksowaniem Flash. Czym dalej szła prezentacja, tym bardziej wchodziło słownictwo branżowe, które na bieżąco było wyjaśniane, zatem poznaliśmy pojęcia jak: preclowanie, dopalanie. Na koniec objaśnił czym jest idea długiego ogona i jakie ma odniesie do pozycjonowanej witryny.
1. Wprowadzenie do pozycjonowania stron internetowych
Co niektórzy komentowali, że temat był zbyt prosty, owszem można wysunąć taki wniosek, ale należy pamiętać, że nie wszyscy uczestnicy mieli doświadczenie w tym, czego słuchali. I druga sprawa, bardziej poważna, usłyszałem głosy że reklamował własny produkt. Przyjrzyjmy się tylko w jakim celu go wykorzystał. Pokazał parę zdjęć ze swojego systemu statystycznego (dokładnie 3). Po co mamy reklamować cudze rozwiązania? Szczególnie w przypadku długiego ogona, każdy kto ma coś na ten temat do powiedzenia, to tak naprawdę pokazuje obce rysunki i obce badania. Natomiast Tomek pokazał własne doświadczenie, tym bardziej powinno to być przekonujące i do pochwalenia. I jeszcze na koniec, kogo reklamujemy mówiąc cały czas o wielkim G?
Jako drugi, Robert Nowaczyk zaczął od kilku podstawowych informacji na temat dokładnej budowy strony i zawartości kodu HTML. Zaraz potem przeszedł do prawdziwego warsztatu, gdzie między wyjaśnieniami tych zagadnień, od razu je pokazywał na niezależnym przykładzie. Wybrał jako przykład, porównanie produktu dwóch firm telekomunikacyjnych, Plus GSM i Orange, sprzedających telefon Nokia N95 8GB. Świetnie unaocznił widoczne różnice na korzyść jednego z nich i pokazał praktyczne zastosowanie zaawansowanej optymalizacji.
2. Zaawansowana optymalizacja witryn e-commerce pod kątem wyszukiwarek internetowych
Trzeci wystąpił Krzysztof Cichocki, oprócz komentarza, zachęcam szczególnie do obejrzenia końcówki, gdy padły pytania, wtedy prezentujący wykazał swoją wyjątkową wiedzę na omawiany temat. Szczególnie zainteresowały obecnych nowe formy reklamy graficznej, które nawet są interaktywnymi grami oraz grupy docelowe, te które są potencjalnymi konsumentami i sposób przygotowania dla nich kampanii. Dużo uwagi poświęcił także ogólnego zakresu strategii i co wchodzi w jej zakres. Pytania na końcu dotyczyły, rozpoznania przez AdWords oglądającego reklamę, kierowania reklamy na konkretną ulicę w mieście itp.
3. Google Adwords – strategia i efektywne działania
Po prezentacjach, cześć nieformalna warsztatów odbyła się w Arkadzie, przy dźwiękach Salsy i miłej atmosferze, wszyscy obecni umacniali relacje biznesowo-towarzyskie.
Uwaga na Systemy Wymiany Linków. Używanie SWL’i tak zachwalanych przez Pana Tomka jest sprzeczne z wytycznymi GOOGLE dla webmasterów.
Pan Tomasz jest sam właścicielem jednego z SWLi i reklamuje je bo po prostu zarabia na tym pieniądze.
Używanie SWLi ich może spowodować znaczny spadek pozycji strony. Strona dostaje swego rodzaju „karę” od Google.
Hehe, ktoś tu Xanna nakrył
„Używanie SWLi ich może spowodować znaczny spadek pozycji strony. Strona dostaje swego rodzaju “karę” od Google.”
przykłady, doświadczenia!!??
Ja używam e-weblinka w sposób, moim zdaniem, rozsądny i nigdy nie spotkała mnie żadna „kara”