Od wczoraj jest dostępna w wersji beta usługa Google Bard. Google Bard to odpowiednik ChatGPT, z tym że nie firmowana przez Micrsoft, a przez Google. Do bota konwersacyjnego mamy dostęp za pośrednictwem konta Google pod adresem https://bard.google.com/
Google Bard jest eksperymentem opartym na stworzonym przez Google modelu PaLM 2, który umożliwia współpracę z generatywną sztuczną inteligencją. Bard jest funkcją eksperymentalną i należy ostrożnie sprawdzać niektóre odpowiedzi, ponieważ mogą być niedokładne. Podobnie jak inne duże modele językowe ChatGPT czy Baidu Erniebot, Bard służy do tworzenia oryginalnych treści, a nie do dokładnego powielania istniejących już treści.
Jeśli Bard przytacza bezpośredni cytat z jakiejś strony internetowej, podaje źródło tej strony. Jeśli odpowiedź zawiera miniatury obrazów, Bard umożliwia użytkownikowi kliknięcie w obraz, aby przejść bezpośrednio do źródła. Czasami ta sama treść może występować na wielu stronach internetowych, więc Bard stara się wskazać popularne źródło. Jeśli odniesienie dotyczy repozytoriów kodu, Bard może również zacytować odpowiednią licencję open source. W odpowiedzi mogą również występować obrazy, w takim przypadku Bard podaje bezpośredni link do źródła oryginalnego obrazu.
Jeśli chodzi o odczyt treści online, to dostęp do stron internetowych Google Bard ma po wklejeniu linku do strony. Może też dzięki temu podsumować długie artykuły, oraz, jeszcze to działa, obejść płatny paywall.
Bard może pomóc w zakresie kodowania i tematów związanych z kodowaniem, ale nadal znajduje się w fazie eksperymentalnej, a autor kodu ponosi odpowiedzialność za użycie kodu lub wyjaśnienia dotyczące kodowania. Dlatego należy postępować ostrożnie, dokładnie testować i sprawdzać cały kod pod kątem błędów oraz luk w zabezpieczeniach, aby uniknąć jego nadużywania. Kod może również podlegać licencji open source, a Bard dostarczy odpowiednie informacje.
Na razie umiejętność Barda zapamiętywania kontekstu jest celowo ograniczona. W miarę uczenia się Barda, jego zdolność do zapamiętywania kontekstu w trakcie dłuższych rozmów będzie się poprawiać.
Każdy może porównać możliwości w generowaniu odpowiedzi w obu usługach. Dla przykładu, zapytałem oba narzędzia: Kim jest Johannes Kepler? Poniżej trzy odpowiedzi (Google Bard, ChatGPT-3.5 oraz ChatGPT-4). Wydaje się , że najsłabiej w zestawieniu wypada ChatGPT-3.5, natomiast ChatGPT-4 i Google Bard dały bardzo porównywalne odpowiedzi jeśli chodzi o dokładność i jakość .
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.
Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.