Nie blokuj CSS i JS bo obniżysz ranking w Google

Brak dostępu do zasobów

Od przełomu lipca i sierpnia 2015 Google poprzez swoją usługę Konsola Wyszukiwania przesyła ostrzegawczy komunikat o tym, żeby nie blokować plików CSS (kaskadowych arkuszy styli) oraz JS (skrypty Javascript) przed robotem indeksującym wyszukiwarki.

Komunikat otrzymują wszyscy, których strona internetowa nie wpuszcza robota indeksującego wyszukiwarki w miejsca, gdzie znajdują się te pliki, a są one wykorzystywane do wyświetlania strony. Komunikat jest wysyłany na podstawie wyniku raportu „Zablokowane zasoby” dostępnego w Konsoli Wyszukiwania. Ten raport wprowadzono w marcu 2015 roku, więc tylko kwestią czasu było wzięcie tego kryterium do tworzenia rankingu wyszukiwarki Google.

Najczęstszą przyczyną, która powoduje że wspomniane zasoby znajdujące się w plikach CSS i JavaScript są blokowane przed robotem Google, to umieszczenie w pliku robots.txt reguł, które nie pozwalają ich przez robota Google pobrać.

Popularne systemy zarządzania treści jak Joomla lub Worpdress dodają części swoich katalogów konfiguracyjnych jako blokowane w pliku robots.txt. Domyślnie nie powinny się tam znaleźć żadne pliki CSS i JavaScript. Jednak korzystanie z różnych dodatków i wtyczek do tych systemów zarządzania treścią może sprawić, że pliki niezbędne do prawidłowego wyświetlenia i zrenderowania strony, znajdą się w miejscu, które jest nie dostępne dla robota Google.

Jakie kroki wykonać, aby naprawić ten problem:

  1. Zidentyfikować zablokowane zasoby używając funkcji „Pobierz jako Google”.
  2. Zaktualizować plik robots.txt tak, aby przestał blokować dostęp do plików CSS i JavaScript. Tester pliku robots.txt w Konsoli Wyszukiwania sprawdzi, czy wprowadzone zmiany uwolnią te zasoby przed blokowaniem, natomiast poprawiony plik trzeba samodzielnie zaktualizować wysyłając go np. poprzez FTP.
  3. Po ponownym wgraniu pliku, można odświeżyć raport „Blokowane zasoby”

Google sprawdza pod kątem zgodności tylko stronę główną. Problem ten obniża jakość renderowania i indeksowania treści przez algorytmy Google. Naprawienie problemu jest o tyle istotne, ponieważ dzięki tym plikom mogą się dowiedzieć, cz witryna działa poprawnie, a blokowanie dostępu do tych zasobów może doprowadzić do uzyskania przez witrynę gorszej pozycji w rankingu.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

Jeden komentarz do “Nie blokuj CSS i JS bo obniżysz ranking w Google

  1. A znasz jakieś przykłady spadków spowodowanych przez blokowanie tych plików w WordPressie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *