Nowa uchwała KRN zabrania pozycjonowania i posiadania strony internetowej przez notariusza

Godło Rzeczypospolitej Polskiej

Geniusz zła obudził się w polskim Notariacie. Najnowsza uchwała przyjęta przez Krajową Radę Notarialną zrywa czapkę i sprawia, że wraca wspomnienie o czasach gdy wszystko było sterowane centralnie. Nowa uchwała KRN nie tylko zabrania pozycjonowania strony internetowej, ale nawet posiadania własnej, niezależnej strony przez notariusza.

Niecałe dwa lata temu został opublikowany tekst ujednolicony uchwały opisującej jak może wyglądać strona internetowa notariusza oraz co jest na niej zabronione. Szczególnie podkreślono wtedy zakaz sztucznego pozycjonowania witryny internetowej notariusza.

Tym razem publikuję treść Uchwały Nr VIII/8/2015 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie stron internetowych notariuszy przyjętej przez KRN w zeszłym miesiącu.

§1

  1. Za stronę internetową notariusza uważa się stronę www, która zawiera informacje dotyczące notariusza lub jego kancelarii notarialnej.
  2. Notariusz może prowadzić lub zlecać prowadzenie tylko jednej strony internetowej.
  3. Stronę internetową notariusza tworzy, utrzymuje i aktualizuje Krajowa Rada Notarialna ze środków własnych, na podstawie wzoru uzgodnionego z radami izb notarialnych. Krajowa Rada Notarialna może powierzyć tworzenie i administrowanie stron internetowych notariuszy spółce Rejestry Notarialne Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, której jest jedynym wspólnikiem.
  4. Wszystkie strony internetowe notariuszy umieszczone zostaną w systemie informatycznym prowadzonym przez spółkę wymienioną w ust. 3.

§2

  1. Strona internetowa notariusza zawiera wyłącznie informacje potrzebne osobom zainteresowanym w dokonaniu na ich rzecz czynności notarialnej.
  2. Na stronie internetowej notariusza zamieszcza się:
    • imię (imiona) i nazwisko, tytuł naukowy,
    • formę prowadzonej kancelarii,
    • datę powołania na notariusza,
    • informacje o znajomości przez notariusza języków obcych,
    • adres kancelarii,
    • adres poczty elektronicznej kancelarii,
    • numery rachunków bankowych kancelarii,
    • numery telefonów i faksu,
    • godziny urzędowania kancelarii,
    • plan lub mapę z zaznaczeniem usytuowania lokalu kancelarii,
    • informacje o usytuowaniu kancelarii w budynku (piętro, winda, opis udogodnień w dostępie dla osób niepełnosprawnych),
    • informację o parkingu,
    • informację o możliwości uzyskania w kancelarii informacji w językach obcych.
  3. Ogólne informacje o czynnościach notarialnych, o wysokości maksymalnych stawek taksy notarialnej oraz o pobieranych przez notariuszy podatkach i opłatach, a także linki do innych stron www, zamieszczone zostaną na stronach internetowych notariuszy w sposób określony przez Krajową Radę Notarialną.

§3

  1. Notariusz zobowiązany jest do należytego dbania o wizerunek notariatu oraz samorządu notarialnego w Internecie.
  2. Notariusz zobowiązany jest zapewnić prawdziwość informacji o sobie i swojej kancelarii, w związku z czym przesyła podmiotowi prowadzącemu jego stronę internetową wszystkie informacje niezbędne do zaktualizowania danych, o których mowa w §2 ust. 2 niniejszej uchwały.

§4

Niedozwolone jest zlecanie sztucznego pozycjonowania strony internetowej, na której zamieszczone są informacje dotyczące notariusza lub jego kancelarii notarialnej.

§5

  1. Notariusz zobowiązany jest do podjęcia wobec osób prowadzących strony www, na których zamieszczone są informacje dotyczące jego osoby lub kancelarii, wszelkich czynności faktycznych i prawnych zmierzających do usunięcia tych informacji, ze wskazaniem możliwości zastąpienia tych danych podaniem adresu internetowej listy stron www notariuszy, o których mowa w § 1.
  2. Obowiązek, o którym mowa w ust.1 niniejszego paragrafu nie dotyczy stron www zawierających informacje o notariuszach bądź ich kancelariach notarialnych, prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Notariusz zawiadamia niezwłocznie radę właściwej izby notarialnej o potrzebie podjęcia czynności faktycznych i prawnych opisanych w ust. 1 oraz o czynnościach, których sam już w tym zakresie dokonał.

§6

Dostosowanie istniejących stron internetowych zawierających informacje o notariuszach bądź ich kancelariach notarialnych do wymogów tej uchwały oraz przegląd innych stron www, które zawierają informacje odnoszące się do notariuszy lub ich kancelarii, a także podjęcie czynności, o których mowa w §5, powinno nastąpić do dnia 31 grudnia 2015 r.

§7

Traci moc uchwała Nr VI/14/2008 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie określenia zakresu i formy zakładania i prowadzenia stron internetowych dla kancelarii notarialnych ze zmianami (tekst jednolity ustalony w załączniku do uchwały Nr VIII/119/2013 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 30 sierpnia 2013 r.).

§8

Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 maja 2015 r.

Wnioski

  1. Wygląda na to, że wszystkie dotychczasowe strony należące do notariuszy, a także strony, które zawierają informacje na temat ich usług (wizytówki internetowe, katalogi firm, sieci społecznościowe) mają zostać usunięte. Ma się tym zająć sam notariusz!
  2. Powstanie jedna, centralna strona z informacjami o wszystkich notariuszach i tylko do niej mogą prowadzić linki.
  3. Zgodnie z SEO spodziewamy się masy zduplikowanej treści, ponieważ każda podstrona będzie wyglądała identycznie i zawierała te same treści ustalone według wzoru KRN.
  4. Trochę na użyteczności straci poradnik jak pozycjonować stronę internetową notariusza, ale nadal spore jego fragmenty będą przydatne w nowej centralnej bazie notariuszy. Tylko gdyby notariusze chętniej do niego zaglądali 🙂
  5. Wysypu zleceń na czyszczenie podstron w katalogach raczej się nie spodziewam. Po latach współpracy z notariuszami, wiem że to nietypowa grupa, która raczej woli milczeć i nie przyznawać się do żadnych działań online.
  6. Nowa uchwała przypomina tę, którą Izba Notarialna w Warszawie chciała wprowadzić w 2009 roku, zakazując tworzenia stron przez notariuszy w swojej Izbie.  Zaskarżył ją wtedy  Minister Sprawiedliwości, a Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę. Sygnatura akt III ZS 4/09. Tym razem może nie pójść tak gładko, bo to KRN podjął tę uchwałę, a nie Izba, co było powodem uchylenia.

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

13 komentarzy do “Nowa uchwała KRN zabrania pozycjonowania i posiadania strony internetowej przez notariusza

  1. Nic tylko czekać na wysyp katalogów dla notariuszy oraz przetarg na stworzenie strony www agregującej wszystkich notariuszy na drodze mlecznej.. 🙂 teraz już tylko ulotki w kominiarce, jak żyć?! 😉

  2. WIdzę jeden zasadniczy problem: Google Places *firms czy jak to zwał) pokazuje na mapkach notariuszy… i będzie pokazywał baaardzo długo. Google odmówi usunięcia notariatów z mapki bo zarządzenie nie będzie respektowane. Obawiam się, że notariusze zaleją google żądaniami a te nic z tym nie zrobi… komuś mózg oderwało od rzeczywistości…

  3. Poprzedni ustrój ma się widać dobrze w głowach co niektórych. PRL to stan umysłu. No nic, zacznie się szał przechwytywania domen po notariuszach…

  4. „Za stronę internetową notariusza uważa się stronę www, która zawiera informacje dotyczące notariusza lub jego kancelarii notarialnej.” Jeśli za stronę www przyjmiemy każdy dokument dostępny przez protokół http lub https w publicznej sieci informatycznej (tak w skrócie) to każda wzmianka w jakimkolwiek katalogu, oznaczenie na mapie, wpis w komentarzu na dowolnym forum o imieniu i nazwisku notariusza i miejscu prowadzenia działalności podpada pod tę uchwałę. Google będzie zalane żądaniami usunięcia informacji o notariuszach i nikt nie będzie w stanie ich odnaleźć. No cóż – jak dla mnie to ta uchwała. przy takiej interpretacji pojęcia strony www narusza konstytucyjne prawo człowieka jakim jest prawo dostępu do informacji publicznej (a ściślej prawo pochodne jakim jest prawo przetwarzania tej informacji). To jest problem nawet cięższego kalibru niż ten: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Linki_do_Krajowego_Rejestru_S%C4%85dowego ale interpretacja prawna przedstawiona przez wikipedystów dla ich problemów, może mieć dla oceny uchwały KRN bardzo podobne podłoże prawne.

  5. „Stronę internetową notariusza tworzy, utrzymuje i aktualizuje Krajowa Rada Notarialna ze środków własnych, na podstawie wzoru uzgodnionego z radami izb notarialnych. Krajowa Rada Notarialna może powierzyć tworzenie i administrowanie stron internetowych notariuszy spółce Rejestry Notarialne Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, której jest jedynym wspólnikiem.” i wszystko jasne, kto na tym zarobi 😉

  6. A można poznać źródło tych informacji? Bo nigdzie w Internecie , ani na stronie KRN taka uchwała się nie pojawia, sami notariusze też milczą, dzwonię do nich i nic nie wiedzą ;p

  7. Pierwsze i jak do tej pory jedyne źródło jest tu! Uchwały nie pojawiają się na stronie KRN. Dane sp. z o.o. o której mowa sprawdzisz pod nr KRS 0000420257

  8. @Artur Strzelecki: no tak, ale mimo że uchwała weszła w życie prawie miesiąc temu, notariusze nic o niej nie wiedzą. Na serwisach notariuszy cisza, w mediach społecznościowych cisza, znajoma notariuszka bardzo się zdziwiła, bo nigdy o tym nie słyszała i nie dostali też żadnych oficjalnych powiadomień. Dlatego pytam o źródło (a dosadniej – źródło Twojego źródła 😉 )

  9. Wczoraj KRN rozesłał tą uchwałę do wszystkich notariuszy, więc już wiedzą

  10. rejestrynotarialne.pl prowadzone rzekomo przez REJESTRY NOTARIALNE Sp. z o.o. (dane z kontaktu), a tymczasem we whois domeny właścicielem jest firma RejNet Dariusz Kołoczek z Kobióru. Ta firma, jak się wydaje, jest również wykonawcą serwisu… Pytanie czy był jakiś przetarg na wykonanie rejestrynotarialne.pl ? Czy KRN ma prawny obowiązek przeprowadzenia takiego przetargu ? Dodam jeszcze, że firma RejNet świadczy obecnie usługi tworzenia i utrzymywania stron www dla notariuszy… Czy sprawą nie powinien zainteresować się UOKIK ? Jak myślicie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *