Krzysztof Cichocki z firmy esky.pl przedstawił wprowadzenie do reklamy PPC. Jego prezentacja obejmuje wszystkie podstawowe i średnio zaawansowane zagadnienia z wiązane z przygotowaniem kampanii linków sponsorowanych.
AdWords to nie tylko reklamy tekstowe, to również reklamy graficzne: statyczne, animacje, wideo oraz reklamy na telefon komórkowy – warto wypróbować każdy z tych przekazów reklamowych w zależności od strategii marketingowej.
Te wszystkie formy reklamowe różnią się od siebie ale mają jeden najważniejszy punkt przygotowania wspólny – właśnie dobrze zaprojektowaną strategię marketingową. Jest konieczna do uzyskania wymiernych efektów kampanii reklamowej.
Strategia AdWords
Podczas przygotowania strategii należy odpowiedzieć sobie na pytania:
- czy warto robić kampanię? (należy przeanalizować konkurencję i ocenić czy działania są opłacalne)
- co jest celem kampanii? (co będzie konwersją oraz do kogo chcemy dotrzeć)
Następnym krokiem po przygotowaniu strategii jest przygotowanie struktury kampanii. Warto zastanowić się nad rozplanowaniem kampanii – przemyśleć jej wielkość pamiętając o ograniczeniach kont oraz możliwościach technicznych dostępnych narzędzi takich jak Google AdWords Editor (występują problemy z wysyłaniem dużych kampanii).
Należy także wykorzystać już istniejące kampanie jeśli takowe posiadamy, ponieważ dane historyczne zebrane do tej pory przy dobrze prowadzonej kampanii w AdWords mogą nam pomóc.
Istotną kwestią jest metoda rozliczeń – w przypadku dużych kampanii pod uwagę można wziąć MDS jako ratunek przed księgową chcącą dziesiątki faktur z każdego konta AdWords z osobna.
Przygotowanie kampanii – na samym wstępie dobrze jest rozdzielić sieć wyszukiwania od sieci kontekstowej. Głównie ze względu na możliwość lepszego zarządzania kampaniami kierowanymi na te sieci ale także na zupełnie inną budowę tego typu kampanii. Często pomijany jest fakt, że odbiorca reklamy kontekstowej jest na zupełnie innym etapie procesu zakupowego – istnieje potrzeba przygotowania dedykowanych tekstów reklamowych.
Wyszukiwanie słów kluczowych można przeprowadzić przy użyciu wewnętrznych narzędzi Google AdWords ale można także wykorzystać dobrze spisujące się narzędzia zewnętrzne na przykład z witryny tools.seobook.com. Warto również skorzystać z analizy trendów wyszukiwania za pomocą Google trends aby sprawdzić jak kształtować się będą zachowania użytkowników wyszukiwarki. Istotnym elementem etapu wyszukiwania słów kluczowych jest także wybór negatywnych słów kluczowych, które ochronią kampanię przed zbędnymi kosztami. Do budowania listy słów kluczowych świetnie nadaje się arkusz kalkulacyjny wraz z funkcjami tekstowymi.
Tworząc reklamy tekstowe należy tekstowe warto kierować się zasadami modelu AIDA, które wyznaczają jak powinna działać dobra reklama. Powinna wzbudzić uwagę i zainteresowanie, wywołać pożądanie i akcję, której się spodziewamy. Dobrym źródłem będą reklamy konkurencji, które możemy podglądać przez Narzędzie Podglądu Reklam z AdWords lub któregoś z mniej dokładnych narzędzi zewnętrznych – wszystko po to aby się wyróżnić spośród konkurencji w linkach sponsorowanych. Często pomijanym elementem są strony docelowe – jest to błąd, który należy eliminować. Nawet najlepsza reklama tekstowa, nie spowoduje, że ktoś wykona konwersję jeśli strona docelowa nie będzie zachęcająca do jej wykonania.
Zarówno słowa kluczowe jak i teksty reklamowe warto testować, pamiętając, że CTR nie jest najważniejszy – znacznie ważniejszymi elementami są ROI i liczba oraz koszt konwersji.
Często spotykanym problemem są zastrzeżone znaki towarowe, które na kilka sposobów można omijać – ale nie jest to zgodne z wytycznymi Google.
Dobra kampania tworzy się nie od razu – wymaga czasu, testowania i analizowania, tworząc raporty i kolejne optymalizacje.