Ostatnio, na którymś z fanpejdżów pojawiła się ankieta, jakie polskie miasto jest stolicą mobile’a. Oczywiście, wśród odpowiedzi królował Kraków i Warszawa – zapewne z racji wielu konferencji o tematyce „mobile”, odbywających się w tych miastach. Od niedawna na mapie polskich konferencji mobilnych pojawiły się również Gliwice – za sprawą II edycji konferencji Mobile Silesia, która odbyła się w „CKS Mrowisko” 11 marca.
Ponad 100 uczestników miało okazję wziąć udział w bezpłatnej imprezie, poświęconej wyłącznie mobilnym technologiom. Konferencja przyciągnęła środowiska związane z rynkiem agencji interaktywnym, usług IT oraz wielu studentów w większości z Politechniki Śląskiej. Wśród nich były zarówno osoby, które cyklicznie pojawiają się na branżowych eventach, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową przygodę z mobile.
Mobile Silesia dzieliła się na dwa etapy, część konferencyjną i networking. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Roberta Rachwała i Edyty Przybyłko z ClickMaster, zapoznając wszystkich obecnych z tematem QR kodów i NFC. Para prelegentów zwróciła szczególną uwagę na błędy marketerów w wykorzystaniu obu technologii. Cenne były szczególnie uwagi prelegentów, którzy objaśniali, jak unikać takich „wpadek” i z czego one wynikają.
Z kolejną prezentacją na temat Responsive Web Design wystąpił Rafael Moucka z agencji interaktywnej Positive Power. Rafael rozpoczął prelekcję od przypomnienia wszystkim obecnym, jak wyglądało projektowanie stron internetowych zanim pojawiły się jeszcze smartfony i tablety. Dziś agencje interaktywne mają zdecydowanie więcej pracy. Popularność urządzeń mobilnych spowodowała, że pojawiła się potrzeba tworzenia stron www, które automatycznie dopasowują swój wygląd do rozdzielczości urządzenia. Odpowiedzią na ten dylemat jest właśnie RWD.
Ciekawą prezentację miał również Michał Kraus z Grupy Unity, który opowiedział o idei agile commerce. Jednocześnie dał on do zrozumienia, że czas mobile w e-handlu dopiero przed nami, a technologie mobilne to po prostu kolejny „punkt styku” między sprzedawcą a konsumentem. Narzędzia te mogą okazać się bardzo pomocne, przede wszystkim wtedy, gdy zostaną rozsądnie włączone do całości działań wspierających komunikację z klientem.
Ostatni prelegent, Arkadiusz Haszto z Mobile Wings znalazł odpowiedź na pytanie: jak zaangażować do dialogu z marką współczesnego konsumenta, który jest już ewidentnie znudzony wieloma formami tradycyjnej reklamy (reklama TV, prasa, bilbordy). W tej sytuacji ratunkiem może być oczywiście mobile, który świetnie współpracuje także z innymi nowoczesnymi środkami przekazu, jak chociażby media społecznościowe
Dużym plusem Mobile Silesia było także to, że organizatorzy zadbali o integrację środowiska. Po konferencji wszyscy uczestnicy oraz prelegenci mogli spotkać się podczas networkingu i porozmawiać w mniej oficjalnej atmosferze
Podsumowując, Mobile Silesia na stałe zagości w kalendarzu wielu osób, które podczas II edycji pojawiły się na niej po raz pierwszy. Bezpłatne regionalne spotkania poświęcone mobile’owi należą jeszcze do rzadkości, ale spore osiągnięcia tej inicjatywy, mierzony chociażby frekwencją, pokazuje, że Mobile Silesia ma sens i jest naprawdę potrzebna i samej branży i biznesowi, który chce się w tym zakresie edukować. Tak więc, do zobaczenia na III edycji! Zaufane źródła ćwierkają, że być może nastąpi to już w czerwcu.
Wszystkie prelekcje możliwe są do pobrania na stronie mobilesilesia.pl
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.
Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.