Google Analytics jest to system do pomiaru danych o ruchu na stronie internetowej. Jest w pełni darmowym i najpopularniejszym na świecie systemem do mierzenia ruchu, a do tego bardzo rozbudowanym.
Raporty z sekcji Pozyskiwanie zawierają informacje o tym, jak pozyskujesz użytkowników, co robią później w Twojej witrynie i jakie są ich wzorce konwersji.
Użytkownicy trafiają do Twojej witryny z różnych źródeł, np. dzięki kampaniom reklamowym, wyszukiwarkom czy sieciom społecznościowym. W tym artykule przedstawiono, w jaki sposób Google Analytics gromadzi, przetwarza i raportuje dane o kampaniach i źródłach wizyt.
Dzięki Google Analytics będziesz mógł śledzić swoje kampanie online i obserwować ruch np. z wyszukiwarek internetowych.
Czym jest kampania?
Kampania to powiązane ze sobą grupy reklam po to, aby przyporządkować produkty, kategorie, usługi, które znajdują się w ofercie. Każda kampania powinna zawierać co najmniej jedną grupę reklam.
W jaki sposób śledzić swoje kampanie?
Aby dowiedzieć się z jakiego źródła trafił na Twoją stronę dany użytkownik, można wykorzystać tagowanie. Polega ono na dodawaniu do adresu URL szczególnych parametrów. Tworząc właściwą strukturę tagowania linków można dokładnie sprawdzić skuteczność danych kampanii.
Co daje nam tagowanie?
Dzięki właściwemu tagowaniu Google Analytics zbiera dane dotyczące tego z jakiej prowadzonej kampanii dotarł użytkownik na daną stronę. Ważne jest także czy skorzystał on z darmowego czy płatnego kliknięcia.
Gdy użytkownik kliknie link odesłania, parametry zostaną przekazane do Analytics, a powiązane dane pojawią się w raportach Kampanie.
Te informacji pozwolą nam na wyciągnięcie wniosków dotyczących tego, co przynosi największe zyski, co jest najmniej istotne, a może z czego powinniśmy zrezygnować. Uzyskasz także informacje o ogólnej skuteczności tych kampanii i będziesz mógł określić, gdzie kampanie dają najlepsze wyniki.
Sposoby tagowania
- Tagowanie automatyczne – Jeśli Twoje konto Analytics jest połączone z kontem Google AdWords, nie musisz oznaczać tagami docelowych adresów URL w AdWords. Google Analytics automatycznie śledzi wszystkie kampanie AdWords.
- Tagowanie ręczne – Jeśli jednak prowadzisz kampanie w płatnych wynikach wyszukiwania
w wyszukiwarkach innych niż Google, musisz otagować docelowe adresy URL reklam w takich kampaniach.
Pewnych linków nie trzeba, a czasem nie da się, otagować. Nie próbuj tagować linków bezpłatnych słów kluczowych w wyszukiwarkach. Nazwy wyszukiwarek są automatycznie wykrywane i wyświetlane w raportach.
Tagowanie ręczne
Metoda ta wymaga od nas większego zaangażowania niż autotagowanie. Dzięki temu stworzymy tym sobie pomoc przy reklamach banerowych wyświetlanych na stronach wydawców, wysyłaniu treści promocyjnych za pomocą emaila czy jak wspomniano wcześniej kampaniach płatnych w innych wyszukiwarkach niż Google.
Parametry
Każdy parametr musi być powiązany z przypisaną mu przez Ciebie wartością. Każda para parametr-wartość zawiera informacje związane z kampanią, np. : utm_campaign = zimowa-promocja.
Nie musimy używać wszystkich parametrów. Wymaganymi są:
- utm_source
- utm_medium
- utm_campaigne
Oto jak wygląda przykładowy adres URL z parametrami:
Linki kampanii składają się z adresu URL, po którym występują: znak zapytania (?) i zmienne kampanii oddzielone symbolem „&”.
Parametry możesz dodawać do adresu URL w dowolnej kolejności. Pamiętaj, że w programie Analytics obowiązuje także rozróżnianie wielkości liter, więc parametr utm_source=google różni się od parametru utm_source=Google. Rozróżnianie wielkości liter obowiązuje w przypadku wszystkich wartości.
Gromadzenie danych
Wysyłanie danych kampanii i źródeł wizyt za pomocą pakietów SDK i kodu śledzenia Analytics odbywa się poprzez użycie następujących pól.
Pamiętaj, że każda sesja może być przypisana tylko do jednej kampanii lub jednego źródła wizyt. Z tego względu, jeśli podczas gromadzenia danych zostaną w środku dotychczasowej sesji wysłane do Analytics nowe wartości kampanii lub źródła wizyt, spowoduje to zakończenie bieżącej sesji i rozpoczęcie nowej.
Kilka słów o przetwarzaniu
Do przetwarzania wykorzystującego parametr utm_ mają zastosowanie metody:
- Pierwszeństwo źródła – wizyta bezpośrednia, która ma miejsce w następstwie wizyty wynikającej z płatnego odesłania. Jako odesłanie jest zawsze wskazywana najnowsza wizyta mająca swoje źródło w płatnej kampanii.
- Pierwszeństwo kampanii – każda wizyta w witrynie z innego płatnego źródła, np. po kliknięciu płatnego linku w wyszukiwarce, zastępuje informacje zapisane w pliku cookie kampanii przez poprzednie źródło.
- Jedna kampania na sesję – każda wizyta w witrynie z innej kampanii powoduje rozpoczęcie nowej sesji niezależnie od czasu trwania bieżącej sesji.
Przetwarzanie
- kampanii niestandardowych
Na przykład następująca wartość pola lokalizacja dokumentu:
&dl=http://sklep.example.com/buty?utm_source=promocja_e mailowa&utm_medium=email&utm_campaign=promocja_styczniowa&utm_content=e-mail_odmiana1
zostałaby przekształcona w następujące wynikowe wartości wymiarów:
source=promocja_e-mailowa
medium=e-mail
campaign=promocja_styczniowa
content=e-mail_odmiana1
- odesłań z płatnych wyszukiwań
W adresie URL reklamy stosowane są niestandardowe parametry kampanii lub identyfikatory kliknięć AdWords/DoubleClick i przesyłane do Analytics w polu lokalizacji dokumentu
- odesłań z bezpłatnych wyszukiwań
Polega na porównywaniu nazwy hosta i parametru zapytania z pola strona odsyłająca do dokumentu z listą znanych wyszukiwarek i ich parametrów zapytań. Pierwsza znana wyszukiwarka, która pasuje do nazwy hosta i parametru zapytania z pola strona odsyłająca do dokumentu zostaje użyta do określenia wartości wymiarów raportu w GA.
- odesłań z sieci społecznościowych
Przetwarzanie danych odesłań z sieci społecznościowych polega na porównaniu nazwy hosta podanej w polu strona odsyłająca do dokumentu z listą znanych sieci społecznościowych. Pierwsza znana sieć społecznościowa, która zawiera ciąg nazwy hosta, zostaje użyta w raportach do określenia wymiaru źródła.
- wizyt bezpośrednich
Sesja jest przetwarzana jako wizyta bezpośrednia, jeśli brak informacji o źródle odesłania albo ustawiono ignorowanie źródła odesłań lub wyszukiwanego hasła.
Wyświetlanie danych kampanii
Po przetwarzaniu dostępne są w raportach następujące wymiary podstawowe, co pozwala na większą precyzję analizowanych wyników:
- Kampania – nazwy kampanii AdWords oraz tagi utm_campaign,
- Źródło – źródła z jakich nastąpiły odwiedziny, identyfikowane przez utm_source,
- Medium – media, z których pochodzi przekierowany ruch, identyfikowany przez utm_medium,
- Źródło/medium – kombinacja źródeł odwiedzin,
- Inne: AdWords (np. wyszukiwane hasło, docelowy URL, sieć dystrybucyjna reklam – lokalizacja reklamy), Pozyskiwanie (np. strona wejścia, treść reklamy), Technologia (np. kolory ekranu, przeglądarka, system operacyjny), Użytkownicy (np. kontynent, region, typ użytkownika).
Oto przykładowe dane w GA dot. prowadzonych kampanii ze względu na różny wymiar w okresie 17.10.2017– 17.11.2017:
- Medium – na przykładzie widać, że medium jest facebook, link czy email – znajdują się na pierwszych trzech pozycjach.
- Kraj – z jakiego kraju pochodzą wizyty – w tym wypadku najwięcej z Polski, UK oraz USA.
- System operacyjny – z jakiego korzystają użytkownicy wchodzący na stronę – w tym wypadku najwięcej ma Windows, Android oraz iOS.
Możliwe jest także wybranie wymiaru dodatkowego, który jest widoczny na poniższym screenie (w tym przypadku to ekran wyjścia).
Analizując dane dot. prowadzonych kampanii brane są pod uwagę dane dot.:
*pozyskiwania
– sesje – okres, w którym użytkownik aktywnie korzysta z witryny; wszystkie dane o użytkowaniu są powiązane z daną sesją (np. zdarzenia),
-% nowych sesji – oszacowany odsetek pierwszych wizyt,
– nowi użytkownicy
*zachowania
– współczynnik odrzuceń – odsetek sesji, gdzie użytkownik widzi jedną stronę i nie podejmuje z nią żadnych interakcji (im niższy tym lepszy),
– strony/sesja – średnia liczba stron wyświetlonych podczas trwania sesji,
– średni czas trwania sesji
*konwersji1 – ze względu na cel np. newsletter
– współczynnik konwersji celu – suma wszystkich poszczególnych współczynników konwersji celu
– realizacje celu – łączna liczba konwersji,
– wartość celu – łączna wartość wytworzona przez konwersje celu w witrynie. Jest ona uzyskiwana poprzez pomnożenie liczby konwersji celu przez wartości przypisane do poszczególnych celów.
Główny widok kampanii
Raporty dostarczają użytkownikowi informacji o skuteczności poszczególnych słów kluczowych i nagłówków reklam jakie stworzono w AdWords. Ważne by słowa kluczowe były dobrze dobrane, bo to one generują ruch na stronie. Jeżeli występuje duży współczynnik odrzuceń, świadczy to o tym, że nasze słowa nie odpowiadają treści witryny i nie spełniają oczekiwań naszych użytkowników. Jeżeli np. masz sklep i sprzedajesz w nim same torby podróżne to słowo kluczowe „torby” jest zbyt ogólne, powinno być doprecyzowane – „torby podróżne”.
W Google Analytics występują dwie zakładki: płatne słowa kluczowe oraz bezpłatne słowa kluczowe.
Powyższy screen dotyczy bezpłatnych słów kluczowych i pokazuje pierwsze 7 pozycji słów kluczowych, za pomocą których użytkownicy przeszli do witryny. Powinieneś kontrolować skuteczność słów kluczowych. To one pomagają w osiąganiu wyznaczonych celów w kampaniach w wyszukiwaniach Google. „not provided” występuje ze względu na szyfrowanie (https).
Ostatnią zakładką w Kampaniach jest Analiza kosztów.
Raport Analiza kosztów zawiera dane o sesjach, kosztach i przychodach z płatnych kanałów marketingowych innych niż Google. Służy do porównania kosztów poszczególnych kampanii ze związanymi z nimi przychodami , aby obliczać ROAS (zwrot z nakładów na reklamę) i RPC (przychody z kliknięcia). Dane te umożliwiają szybkie sprawdzenie skuteczności poszczególnych działań. Nie da się pobrać danych na temat środków przeznaczonych na poszczególne kampanie.
Dane AdWords są widoczne, o ile masz połączone konta AdWords i Analytics, a dane o kosztach AdWords zostały zaimportowane do wyświetlanego obecnie widoku.
Co oznacza każda z przedstawionych wielkości?
- Wyświetlenia – liczba wyświetleń reklamy w sieci wyszukiwania,
- Kliknięcia – liczba kliknięć reklamy przez użytkowników,
- Koszt – łączna kwota zapłacona za kliknięcia w sieci wyszukiwania,
- CTR – współczynnik klikalności, czyli odsetek kliknięć reklamy prowadzący do kliknięcia, wysoki CTR wskazuje, że użytkownicy uważają Twoje reklamy za przydatne i trafne.
- CPC – średni kosz jaki płaci się za kliknięcie reklamy w wyszukiwarce.
W przykładzie pokazanym na screenach znajdujących się powyżej, zdecydowana większość sesji dot. wyników organicznych wyszukiwarek.
Bibliografia
– https://support.google.com/analytics/answer/6205762?hl=pl
– https://support.google.com/analytics/answer/1033863?hl=pl
– https://support.google.com/analytics/answer/2803344?hl=pl
– http://www.ittechnology.us/google-analytics-sledzenie-kampanii-reklamowych/
– https://marketingdlaludzi.pl/jak-sledzic-niestandardowe-kampanie-w-google-analytics-i-nie-popasc-w-obled/
– https://support.google.com/adwords/answer/2615875?hl=pl
Padawan GA
Ostatnie wpisy Padawan GA (zobacz wszystkie)
- Google Analytics: E-commerce - 6 grudnia 2017
- Google Analytics: Technologia - 3 grudnia 2017
- Google Analytics: Dane geograficzne - 3 grudnia 2017