Jak korzystać z Google AdWords wewnątrz Google Analytics

kampanie adwords w ga

Google AdWords jest to płatna reklama w wyszukiwarce Google i na stronach zawierających treść Google. Umożliwia wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania. Dostępna jest reklama graficzna, tekstowa, a nawet video.

W internecie często można napotkać określenie Google AdWords, które nie dla wszystkich może być zrozumiałe. Najłatwiej jest uczyć się na przykładach. Pewnie każdy z nas, może nawet nieświadomie, natknął się na reklamę Google AdWords. Wyszukując w Google słowo „buty” wyświetla nam się 10 wyników wyszukiwania z różnych stron, a także reklamy nad i pod wynikami, które zawierają tę frazę. Przy każdej reklamie umieszczony zostaje zielona ramka z napisem „Reklama”. To znaczy, że patrzymy na link sponsorowany. Dzięki takiemu mechanizmowi strony, które nie są wysoko w wynikach wyszukiwania, mogą pojawić się na pierwszej stronie na dane słowo lub frazę kluczową.

AdWords przykład

Szacuje się, że w bieżącym roku sieć reklam Google AdWords to około 25% wszystkich reklam, jakie pojawiają się w internecie. Oznacza to natomiast, że jest to potężne narzędzie, które pozwala na prowadzenie efektywnych działań marketingowych dla strony i firmy.

Rozpoczęcie dobrze przygotowanej kampanii powinno dać możliwie największą gwarancję, że Twoja reklama ukaże się odpowiednim grupom osób docelowych, a kliknięć skutkujących wejściem na stronę dokonają osoby będące potencjalnymi Klientami zainteresowanymi Twoją ofertą. Bardzo pomocne staje się tutaj narzędzie Google Analytics pozwalające na zgromadzenie wielu ważnych danych o wizytach na Twojej stronie. Podpinając taką analizę do każdej kampanii, jesteś w stanie na bieżąco śledzić skalę, a przede wszystkim jakość ruchu na witrynie. Na jakość tego ruchu składa się np. „głębokość” każdej wizyty, czyli sprawdzenie, czy doprowadzany do strony Klient wykonał kolejne kliknięcia, żeby np. dowiedzieć się czegoś więcej firmie.

Tworzenie pierwszej kampanii Google AdWords

Na początek wyjaśnijmy kilka pojęć:

  • CPC – ( z ang. cost per click) model reklamy w Internecie, gdzie reklamodawca płaci za każde kliknięcie w swoją reklamę
  • CPM – ( z ang. cost per mile) model reklamy w Internecie, gdzie reklamodawca płaci za 1000 wyświetleń swojej reklamy
  • CTR – (ang. Click through rate, współczynnik klikalności) wyrażona w procentach liczba kliknięć reklamy podzielona przez liczbę jej wyświetleń (np. 50 kliknięć i 1000 wyświetleń tworzy CTR 5%)
  • Konwersja – w przypadku reklam internetowych konwersja następuje wtedy, gdy po kliknięciu reklamy użytkownik wykonuje zdefiniowaną wcześniej przez nas akcję (np. dokonuje zakupu produktu, zapisuje się na newsletter, pozostawia dane kontaktowe, itp.
  • Maksymalny koszt kliknięcia CPC – najwyższa kwota, jaką reklamodawca zgadza się zapłacić za jedno kliknięcie reklamy, przy czym końcowy koszt kliknięcia jest ustalany w drodze aukcji (jest niemal zawsze niższy od maksymalnej ceny ofertowej). Maksymalny koszt kliknięcia CPC może być ustawiony dla grupy reklam lub słów kluczowych.
  • Ranking reklamy kierowanej na słowa kluczowe określa jej pozycję w wynikach sponsorowanych Google. Ranking takiej reklamy jest iloczynem maksymalnej stawki za kliknięcie (maksymalnego CPC) i Wyniku Jakości tego słowa kluczowego.
  • Słowa kluczowe – wyrazy lub frazy, które określają Twój biznes i to, czym się Twoja firma zajmuje. Użytkownicy Internetu wyszukują w wyszukiwarkach internetowych produkty i usługi właśnie za pomocą słów kluczowych.
  • Wykluczające słowa kluczowe kampanii – zdefiniowane przez reklamodawcę AdWords słowa kluczowe, na które na pewno nie pojawi się jego reklama AdWords.

Wyróżnia się dwa główne sposoby tworzenia linku sponsorowanego AdWords:

  • poprzez wybór słów kluczowych, na które będzie się wyświetlała reklama AdWords
  • poprzez wybór witryn internetowych, na których wyświetlana będzie reklama AdWords

Pozycja linku sponsorowanego AdWords w wynikach wyszukiwania ustalana jest na podstawie wyniku jakości reklamy i maksymalnej stawki CPC ustalonej przez reklamodawcę.

Wynik Jakości AdWords jest podstawą pomiaru trafności i jakości reklamy w AdWords. Jest ona wyznaczana przede wszystkim na podstawie współczynnika klikalności CTR (procentowy stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń) słowa kluczowego oraz zależności i adekwatności pozostałych czynników.

Istnieje kilka różnych Wyników Jakości AdWords, których zależność składa się na główny Wynik Jakości. Najważniejszymi są:

  • Wynik Jakości na poziomie witryny,
  • Wynik Jakości na poziomie słów kluczowych,
  • Wynik Jakości na poziomie tekstu reklamowego,
  • Wynik Jakości strony docelowej reklamy.

Czasem po wyszukiwaniu konkretnej frazy, zapytania lub hasła, poza Twoją reklamą pojawią się też linki sponsorowane Twojej konkurencji. Im bardziej ogólna jest fraza, tym większa możliwość na napotkanie podobnych reklam. Suma linków sponsorowanych pojawiających się w wynikach wyszukiwania wynosi maksymalnie 7. Wobec czego, im mniej popularna, lub niszowa jest branża na którą chcesz rozpocząć kampanie, tym mniejszą napotkasz konkurencję.

Jednak to, że na daną frazę konkurencja jest znikoma nie oznacza, że nie warto odpowiednio optymalizować kampanii. Nie należy się spieszyć, lepiej dobrać odpowiednie słowa kluczowe, które będą odpowiedzią na jak największą liczbę zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę przez potencjalnych klientów. Nie należy lekceważyć braku, lub nawet znikomej konkurencji, ponieważ w przyszłości zawsze może pojawić się jej więcej.

Każda kolejna osoba odpowiedzialna za konkurencyjną pozycję będzie się zastanawiać, jak zrobić to lepiej. Natomiast w wypadku większej, podtrzymującej się w Twojej branży konkurencji, wystąpienie innych, podobnych linków sponsorowanych jest znacznie bardziej prawdopodobne. Im wyżej Twój link widnieje w wynikach wyszukiwania – tym lepiej. Wiele internautów porusza się po sieci sprawnie, świadomie i najczęściej chcąc jak najszybciej dotrzeć do celu, lub uzyskać jakiś rezultat. Znaczna większość internautów nie patrzy poniżej górnych pozycji wyszukiwania. Ich wzrok jest już wyczulony, aby ignorować niepotrzebne reklamy, często nawet nie czyta sporej części treści. Potencjalny klient czasem tylko skanuje oczami w poszukiwaniu interesujących go treści, a jeśli po wejściu nawet wygląd produktu, lub witryny nie spełnia jego oczekiwań, zwyczajnie ją opuszcza nie zapoznając się z treścią, lub ofertą.

Dlatego krótka treść Twojej reklamy ma ogromne znaczenie, podobnie jak odpowiednio przygotowana witryna powitalna. Dążenie do zoptymalizowanej strony i reklamy może być trudne, na pewno będzie wymagać wiele starań i wprowadzanych poprawek. Starając się myśleć jak potencjalny klient łatwiej będzie Ci zrealizować niektóre cele. Możliwość wprowadzania zmian i poprawek, czyli elastyczność w wypadku dużej ilości konkurencji jest kluczem do utrzymania wysokiej pozycji długotrwale, nie tylko w Google AdWords.

Aby stworzyć swoją pierwszą reklamę wystarczy kilka kroków:

  1. Załóż konto google
    Bardzo prawdopodobne, że już takowe posiadasz, więc w wypadku gdy chcesz korzystać ze swojego głównego konta, zaloguj się.
  2. Wybierz walutę
    UWAGA: Po wyborze waluty nie ma możliwości jej zmiany w przyszłości. Wybierz, jaką walutą chcesz płacić za reklamy.
  3. Zweryfikuj adres e-mail
    Po wysłaniu formularza system wyśle na podany przez Ciebie adres email mail z prośbą o potwierdzenia konta. Sprawdź podany przez Ciebie adres email i kliknij w link aktywacyjny, który znajdziesz w mailu od Google
  4. Utwórz pierwszą kampanie!
    Po kliknięciu w link aktywacyjny w emailu, wysłanym przez Google AdWords na wskazany przez Ciebie wcześniej adres email zostaniesz automatycznie zalogowany na nowe konto AdWords. System zaproponuje Ci stworzenie pierwszej kampanii AdWords. Kliknij w przycisk Utwórz pierwszą kampanię, co rozpocznie proces tworzenia pierwszej kampanii Google AdWords.
  5. Wybierz język reklamy
    Domyślnie reklama jest kierowana na język polski i na Polskę. Dla firm, które
    działają tylko na lokalnym rynku (np. zakład fryzjerski w Krakowie) istnieje możliwość ograniczania wyświetlania reklamy tylko do wybranego regionu Polski, a nawet tylko do określonego miasta
  6. Utwórz reklamę
    Krok drugi to stworzenie tekstu reklamowego AdWords, który będzie wyświetlany
    naszym klientom. Tekst ten powinien zarówno dobrze opisywać nasze produkty i usługi, jak również zachęcać potencjalnego klienta do kliknięcia reklamy i zapoznania się z naszą ofertą
  7. Wybierz słowa kluczowe
    W wyborze słów kluczowych należy się kierować zachowaniami użytkowników wyszukiwarki a jednocześnie naszych potencjalnych klientów (słowa kluczowe, które będą wykorzystywali do wyszukiwania produktów i usług oferowanych przez nasza firmę).
  8. Określ ceny
    Wybierz maksymalny dzienny budżet kampanii AdWords i maksymalną stawkę CPC za kliknięcie.
  9. Przejrzyj konto
    Sprawdź ponownie, czy wprowadzone dane Cię satysfakcjonują i czy nie ma żadnych pomyłek.
  10. Ustal sposób rozliczeń
    Następnie zostaniesz poproszony o wypełnienie krótkiego formularza, aby kampania przebiegała sprawnie, musi zostać zasilona odpowiednimi środkami.

Google AdWords w Google Analytics

Połączenie kont Analytics i Adwords umożliwia zaglądanie do wszystkich danych o zachowaniu klientów, poczynając od kliknięć lub wyświetlania reklam, aż po konwersję. Po złączeniu kont możesz używać nowych gromadzonych danych, aby precyzyjniej optymalizować kampanie AdWords.

Zalety połączenia Analytics i AdWords:

  • Można korzystać z ulepszonego remarketingu
  • Pełniejsze dane w raportach Analytics o ścieżkach wielokanałowych
  • Zobaczysz dane o skuteczności reklam i witryny w raportach AdWords w Analytics.
  • Możesz importować wybrane cele Analytics i transakcje e-commerce prosto na konto AdWords
  • Możesz też importować na konto AdWords przydatne dane Analytics, przykładowo średni czas trwania sesji.
  • Korzystaj z danych Analytics, aby ułatwić sobie korzystanie z AdWords.

Łączenie kont

W celu powiązania ze sobą usług, będziesz potrzebował dostępu administratora na koncie AdWords, a na koncie Analytics – pozwolenia na edytowanie. Aby wyświetlić dane AdWords na swoim koncie Google Analytics, należy upewnić się, że oba konta są ze sobą połączone. W Analytics wybierz zakładkę „Admin” i następnie pod „Łączenie usług” znajdziesz miejsce do złączenia ze sobą kont. Jednym z ważnych i często pomijanych kroków jest łączenie widoków. Kliknij „Wybierz wszystkie” a następnie „Powiąż Konto.” Nie zapomnij włączyć automatycznego tagowania (auto-tagging) w AdWords, w przeciwnym wypadku dane będą wyświetlane jako organiczne, zamiast jako opłacone.

Wyświetlanie danych w Google Analytics

Kiedy już połączysz konta AdWords i Analytics, będziesz mógł zobaczyć statystyki swoich kampanii wewnątrz platformy Analytics. Możesz tutaj zobaczyć najważniejsze dane, takie jak:

  • Kampanie
  • Słowa kluczowe
  • Diagramy
  • Wyszukiwane hasła
  • Pory dnia

Dla przykładu raport diagramu (ang. Treemaps report) pozwala szybko i wygodnie przyjrzeć się zachowaniu klientów.

Dostępnych jest wiele sposobów oglądania danych. Dla innego przykładu, wchodząc w Zachowanie > Zawartość witryny > Strony wyjścia i wybierając wymiar dodatkowy: Źródło / Medium (ang. Source / Medium) możesz zobaczyć ile klientów wylądowało na Twojej stronie z różnych źródeł, w tym AdWords.

 

Podsumowując, złączenie kont Google AdWords i Google Analytics pomoże Ci przeanalizować aktywność klientów na swojej witrynie po kliknięciu w Twoją reklamę. Takie informacje pomogą zadecydować, jakie powinieneś podjąć kolejne kroki. Zobaczysz, czy warto zwiększyć, lub zmniejszyć budżet przeznaczony na kampanię AdWords – w zależności od tego, jakie widzisz efekty.

Widząc zachowanie na swojej stronie będziesz mógł lepiej zoptymalizować swój landing page, jeśli zajdzie taka potrzeba. AdWords w odpowiednich rękach może być silnym narzędziem. Odpowiednio dobrana kampania może przynieść nie tylko spory ruch na witrynie, ale przede wszystkim klientów którzy są zainteresowani już podczas klikania w Twoją reklamę. Powoduje to, że poziom konwersji może być większy, niż w wypadku tradycyjnej internetowej reklamy. Dodatkowo, Google AdWords wyświetla reklamy usługodawcy także na innych platformach, między innymi w Google AdSense, czyli w takich, które obsługują model CPC i CPM.

Pamiętaj, że po odpowiednim złączeniu kont AdWords i Analytics, każda osoba posiadająca dostęp, którą wybierzesz podczas łączenia będzie miała wgląd do Twoich danych importowanych z AdWords. Analogicznie, jeśli zdecydujesz się na zaimportowanie danych z Google Analytics (na przykład cele, transakcje i tym podobne) do swojego konta Adwords, każdy z dostępem do konta AdWords będzie mógł wyświetlać Twoje zaimportowane dane z Analytics. Po przeniesieniu danych do konta AdWords, oddziałują na nich warunki usług Google AdWords. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz edytować właściwości złączonych kont, lub nawet usunąć połączenie.

The following two tabs change content below.

Padawan GA

Student na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Dopiero się uczy, więc mógł popełnić błędy w artykule.

Ostatnie wpisy Padawan GA (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *